Dobry sen to podstawa dobrego samopoczucia. Chcąc się wysypiać musisz jednak przyswoić kilka wskazówek i trzymać się ich z determinacją. Poniżej kilka prostych zasad. Zastanów się, czy wszystkie udaje Ci się spełniać przed pójściem spać?

  • Ustal godziny chodzenia spać i przestrzegaj tej reguły
    Kładź się spać zawsze o tej samej porze. Nieprzestrzeganie tej reguły jest jednym z powodów bezsenności. „Odsypianie” w weekendy dezorganizuje Twój codzienny rytm snu i przez to trudniej Ci wstać rano w poniedziałek. Staraj się spać przynajmniej osiem godzin dziennie.
  • Ćwicz
    Gimnastykuj się przynajmniej 20-30 minut każdego dnia. Codzienne ćwiczenia pomagają zapaść w głęboki sen w nocy. Ćwiczenia nie powinny jednak odbywać się bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. Ćwiczenia najlepiej zakończyć 5-6 godzin wcześniej.
  • Unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu
  • Unikaj napojów, które zawierają kofeinę ponieważ mają działanie stymulujące i pobudzające. Produkty, które zawierają kofeinę to poza kawą również czekolada, herbaty nieziołowe, środki dietetyczne i niektóre leki przeciwbólowe. Palacze papierosów z reguły śpią bardzo płytko i często przebudzają się nad ranem ze względu na działanie nikotyny. Podobnie działa alkohol. Jeżeli więc chcesz zachować zdrowy sen unikaj tego rodzaju używek przynajmniej 6-8 godzin przed pójściem spać. Na dwie godziny przed udaniem się do łóżka zrezygnuj z obfitego posiłku, a najlepiej nic nie jedz.
  • Czas na relaks przed pójściem spać powinien stać się Twoim nawykiem
  • Ciepła kąpiel, czytanie, rozwiązywanie krzyżówki czy inna odprężająca czynność pomagają szybciej zasnąć. Ten czas powinien być jednym z elementów nocnego wypoczynku. Pomaga stopniowo wyciszyć się po aktywnym dniu i przygotować organizm do snu.
  • Śpij do czasu wschodu słońca
    Jeżeli to możliwe wstawaj wraz ze wschodem słońca. Światło słoneczne pomaga Twojemu zegarowi biologicznemu przestawić się na odpowiedni rytm snu i czuwania. Specjaliści zajmujący się bezsennością radzą swoim pacjentom wystawiać się na działanie promieni słonecznych każdego ranka przez godzinę.
  • Nie leż w łóżku przebudzona
    Jeśli nie możesz zasnąć, nie leż bezczynnie w łóżku. Zrób coś innego, obejrzyj telewizję, poczytaj, posłuchaj muzyki. Wróć do łóżka kiedy poczujesz się zmęczona. Niepokój i napięcie związane z brakiem snu prowadzić może do bezsenności poprzez mechanizm zamkniętego koła – lęk, że sen nie przyjdzie prowadzi do napięcia, które nie pozwala zasnąć i odwrotnie.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę i dostęp świeżego powietrza w Twoim pokoju
    Wysoka temperatura może przeszkodzić w zaśnięciu lub rozbudzić cię. Najlepiej zasypiać w ciemnym i cichym pomieszczeniu, bez muzyki płynącej z radia lub telewizora (może to prowadzić do złego przyzwyczajenia, kiedy bez jednego z tych dwóch sprzętów nie można zasnąć).
  • Jeżeli Twoje problemy ze snem utrzymują się dłużej niż miesiąc skontaktuj się z lekarzem
    Większość zaburzeń snu udaje się bez problemu wyleczyć, dlatego nie panikuj. Nie obawiaj się odwiedzić specjalisty. Zaburzenia snu zdarzają się często, a ich przyczyną może być nawet przewlekły stres.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika