Rozstępy są nieestetyczną przypadłością, z którą zmaga się bardzo wiele osób. Nie są to – wbrew pozorom – wyłącznie kobiety w ciąży. Na nieestetyczne pasma narzekają również nastolatki czy nawet mężczyźni. Nie da się ukryć, że walka z rozstępami jest dość problematyczna. Jest to związane przede wszystkim z tym, że wrzecionowate pasma dość trudno pokonać. Na szczęście istnieją 4 sposoby na rozstępy, które mogą okazać się pomocne w rozprawieniu się z tym defektem.
Skąd się biorą rozstępy?
Wrzecionowate pasma pojawiające się na skórze, a przypominające blizny to rozstępy. Są one efektem rozstępowania się skóry. Jest to związane ze zrywaniem się włókien elastyny i kolagenu – włókien, na których rozpościera się skóra. Do zrywania kolagenu i elastyny dochodzi wtedy, gdy skóra rozciągana jest powyżej granic wytrzymałości, a jednocześnie wydziela się spora ilość kortyzol. Jest to hormon, który osłabia wytrzymałość tych włókien.
Jak pokonać rozstępy?
Walka z rozstępami – jak już wyżej zostało zaznaczone – jest dość problematyczna. Wybór odpowiedniej metody wcale nie jest prosty. W pierwszej kolejności trzeba bowiem określić rozległość problemu. Warto także pamiętać, że nieco inna jest skuteczność tych sposobów na czerwone rozstępy, a inna – gdy mamy do czynienia z białymi prążkami znajdującymi się w fazie bliznowacenia.
1. Masaż na rozstępy
Jednym z pierwszych sposobów polecanych do walki z rozstępami jest masaż. Dlaczego czynność ta jest istotna? Okazuje się, że masowanie skóry wspomaga proces usprawniania krążenia. W ten sposób zwiększa się zdolność do wchłaniania przez skórę dobroczynnych substancji. Można więc powiedzieć, że masaż na rozstępy jest niejako przygotowaniem skóry do przyjęcia dobroczynnych składników zawartych w kremach na rozstępy.
Decydując się na antyrozstępowy masaż, trzeba mieć jednak świadomość, że wykonywane ruchy muszą być bardzo delikatne. „Szarpanie” skóry może spowodować pogłębienie defektu. Warto pamiętać, by ruchy były wykonywane wzdłuż rozstępów.
2. Kremy na rozstępy
Walkę z rozstępami można kontynuować za pomocą odpowiednich kosmetyków. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego rodzaju specyfiki będą w stanie uporać się z nieestetycznymi prążkami, ale tylko wtedy, gdy znajdują się w fazie zapalnej (mamy czerwone rozstępy). Co więcej – walka za pomocą kosmetyków powinna być systematyczna. Nie można pozwolić sobie na opieszałość, ponieważ wystarczy chwila zwłoki, by zniweczyć dotychczas uzyskane efekty. Warto pamiętać, że czerwone rozstępy z fazy zapalnej dość szybko przechodzą w fazę bliznowacenia.
Wybierając kremy na rozstępy, nie należy sugerować się jedynie ceną. Nie da się ukryć, że zwykle wybieramy te specyfiki, które wiele nie kosztują. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że droższe specyfiki to nie tylko marka, ale również skuteczność. Decydując się na takie specyfiki, zwykle trafiamy na skuteczne produkty. Bardzo często bowiem wyższa cena wynika z zastosowania innowacyjnych składników, których efektywność w walce z czerwonymi prążkami jest wysoka.
Decydując się na antyrozstępowe kosmetyki, trzeba pamiętać, by stosować je nawet kilka razy dziennie. Istotne znaczenie ma również odpowiedni skład preparatów. Ważne jest, by dobroczynne substancje „zamknięte” w takich preparatach odpowiadały za pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny oraz pobudzenie procesów regeneracyjnych. Dzięki temu można w znaczny sposób zredukować widoczność rozstępów.
3. Peeling chemiczny na rozstępy
W walce z rozstępami pomóc może peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasów. Jest to zabieg, którego istotą jest silne złuszczenie naskórka. W ten sposób powierzchnia skóry jest wygładzona, a jednocześnie dochodzi do pobudzenia procesów regeneracji i procesów odnowy komórkowej. Po kilku seansach naszym oczom może pojawić się więc ciało pozbawione nieestetycznych prążków.
Peeling chemiczny jest zabiegiem, który można przeprowadzić w salonie kosmetycznym bądź gabinecie dermatologii estetycznej. Do kuracji można wykorzystać dwa rodzaje kwasów: kwas glikolowy oraz kwas trójchlorooctowy. Uważa się, że lepsze efekty można osiągnąć, stosując kwas TCA. Wykazuje on bowiem silniejsze działanie złuszczające.
Peeling z kwasami przeznaczone są do walki zarówno z czerwonymi, jak i białymi rozstępami. Efekty kuracji zależą od wielu czynników, w tym od: użytego stężenia kwasu, rodzaju kwasu, głębokości rozstępów, ilości wykonanych powtórzeń zabiegu.
4. Dermabrazja laserowa
Dermabrazja laserowa to kolejny sposób na rozstępy, pozwalający uporać się z nawet kilkunastoletnimi prążkami. Jest to bardzo zaawansowany zabieg, wykorzystujący innowacyjne technologie. Dzięki temu walka z rozstępami może być bardzo skuteczna.
Dermabrazja laserowa to dość inwazyjny zabieg, dlatego też zwykle wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie miejscowe stosowane jest jedynie wtedy, gdy pojawiają się problemy zdrowotne, bądź rozstępy nie są zbyt rozległe.
Zabieg polega na wykorzystaniu promieniowania laserowego do odparowania uszkodzonych tkanek. W efekcie dochodzi do wygładzenia powierzchni skóry oraz pobudzenia procesów regeneracyjnych. Po kilku tygodniach naszym oczom ukazuje się ciało z zupełnie nowym naskórkiem pozbawionym rozstępów.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.