Spolonizowanych gier w naszym Polskim piekiełku jest cała masa, jednak jak dotąd brakowało nam pewnej wisienki na torcie – brakowało na pełnego spolonizowania gry z gatunku MMORPG. Nie było to powodem do chluby, jednak Polska jako rynek bardzo duży a do tego chłonny została w końcu zauważona na zachodzie.
Sztuka ta udała się dopiero firmie GameForge – dotychczasowemu liderowi, gier opartych o przeglądarkę, wydawanych w naszym kraju. Tym razem ta niemiecka firma zdecydowała się na wypuszczenie gry o nazwie 4Story – 3D MMORPG będącego w zamyśle autorów alternatywą dla popularnego World of Warcraft. Z tego też względu gra ZEMI wydawana na licencji przez GameForge została przywdziana w kolorową grafikę na wzór produkcji Blizzard’a, co ciekawe również mechanika jak i interface obu gier są zbliżone.
Jednak nie o tym miałem pisać, lecz o pełnej polonizacji 4Story.
Gra została wydana w Polsce w marcu 2009r. Z początku nie było tak różowo jak mogło by się wydawać – w fazie open beta przypominała potworka, w którym na gracza prócz niemieckich głosów NPC czekały na wpół polskie, na wpół czeskie dialogi i przypisy.
Sytuacja diametralnie zmieniła się w zaledwie dwa miesiące. Na pierwszy ogień poszła polonizacja dialogów i przypisów – pozbyto się w końcu czeskich napisów, zastępując je polskimi. Po tym zabiegu mimo, że napisy były już polskie to postacie niezależne wciąż krzyczały do nas niemieckimi głosami. Jednak i z tym postanowiono zrobić porządek, by pewnego pięknego dnia gracz po ściągnięciu obszernej aktualizacji mógł cieszyć uszy głosami polskich lektorów.
Wydarzenie to z pewnością zapisze się w historii gier MMORPG wydawanych na naszym rynku. Nigdy dotąd darmowe Massie multiplayer online nie postawiło na pełną polonizację. Były co prawda udane jej próby jak chociażby Metin2, Nostale czy Last Chaos ale w żadnej z wymienionych nie ma polskich głosów NPC tak jak to zrobiono w 4Story.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.