Początek wiosny to idealny czas na zagospodarowanie działki. Sprawdź, jakie elementy wziąć pod uwagę w projekcie, aby przeistoczyć ją w oazę po ciężkim tygodniu pracy i miejsce wypoczynku podczas letniego urlopu.

Po pierwsze: altanka!

Zacznij od wyboru miejsca, w którym chcesz postawić altanę oraz sprecyzowania jej wielkości. Według prawa budowa altany o powierzchni zabudowy do 25m kwadratowych nie wymaga pozwolenia; niezbędne jest natomiast zgłoszenie budowy do lokalnych władz (starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu). Większe konstrukcje wymagają już pozwolenia na budowę.

Altana może przybierać różne kształty – kwadratu, sześciokąta, okręgu. Jej konstrukcja jest zazwyczaj wykonana z drewna, prostych bali lub ażurowych ścian. Dach może być wykonany z różnych materiałów – na przykład z ekologicznej dachówki bitumicznej, łączącej wiele zalet. Dachówka bitumiczna jest trwałym pokryciem dachowym, a ponadto jest lekka i prosta w montażu. Przykładowo, ciężar jednego pasa dachówki bitumicznej Onduvilla to zaledwie 1,27kg na metr kwadratowy. Jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale także nadaje zupełnie nowy, estetyczny charakter ogrodowej altance. Ponadto jest solidna, trwała i skutecznie chroni przed  zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

Domek letniskowy, czyli działkowe must-have

Zanim zdecydujesz się na budowę, zadbaj o kwestie formalne. Bez względu na to, czy budujesz dom sezonowy, czy całoroczny, musisz uzyskać pozwolenie na budowę wydane przez władze lokalne. Wcześniej przygotuj projekt architektoniczny, który jest elementem wniosku o wydanie pozwolenia.

Domek letniskowy powinien być przede wszystkich wielofunkcyjny i praktyczny. Spełnia bowiem różne zadania: zapewnia nocleg, jest miejscem wypoczynku, służy jako pomieszczenie gospodarcze. Nawet jeśli aktualnie wykorzystujesz tylko część z tych funkcji, spójrz na inwestycję długofalowo i zadbaj o uwzględnienie w projekcie każdego z powyższych aspektów. 

Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym powinny mieć wysokość minimum 2,2 m, a działka nie musi być w pełni uzbrojona. Przy wyborze materiałów budowlanych kieruj się nie tylko ich ceną, ale i trwałością. Pamiętaj, że domek ma służyć przez wiele lat. Zwróć też uwagę, czy zakupione materiały są przyjazne środowisku. W trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich, wybieraj produkty nie zawierające żadnych składników niebezpiecznych dla zdrowia organizmu, np. wspomniane dachówki Onduline (www.onduline.com.pl).

Relaksująca zieleń, czyli natura na wyciągnięcie ręki

Kwiaty, drzewa, krzaki owocowe to niezbędny element każdej działki. Rośliny wymagają stałej troski – przy ich wyborze weź to pod uwagę. Jeśli zamierzasz bywać na działce co kilka tygodni, wybierz takie, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Kwiaty proste w pielęgnacji to m.in. pelargonie lub begonie. Są niezwykle kolorowe i potrafią ożywić wygląd każdego ogrodu przy niewielkim nakładzie pracy. Stałej opieki wymaga przede wszystkim krzew róży, który potrzebuje bieżącej pielęgnacji.  Warto pomyśleć też o małym ogródku warzywnym. Ograniczenia w ich uprawie istnieją tylko na działce leśnej, ale nawet w takich warunkach można posadzić szczaw, chrzan czy rabarbar.

Oczko wodne lub wodospad na wyłączność

Bajeczny staw z pomostem? Strumień na działce? Czemu nie! Istnieje wiele sposobów na utworzenie oczka wodnego na Twojej działce. Pomyśl o najlepszej lokalizacji i optymalnej wielkości. Jeśli planujesz większe oczko, skorzystaj przy jego planowaniu z usług architekta krajobrazu. Naturalnie pofałdowany teren to jest to idealna przestrzeń pozwalająca utworzyć kaskadę wodną, mały wodospad lub „górski strumień”. Efektowna kompozycja wody i zieleni dostarczy nie tylko wrażeń estetycznych, ale także relaksacyjnych.


Bajeczne alejki dla końcowego efektu

Zawiłe alejki z kostki, drobnych kamyczków lub innych elementów stanowią efektowne wykończenie działki. Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań jest żwir – alejki usypane ze żwiru (np. rzecznego) pozostają w nietkniętym stanie nawet przez kilka lat. Jeśli zdecydujesz się na wysypanie alejek korą, wybierz wersję o grubych kawałkach – mocno rozdrobnione kawałki kory zostaną szybko zdmuchnięte przez wiatr.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika