Historia zaczyna się w roku 1853 kiedy to panowie Charles-Felicien i Charles-Emile Tissot założyli rodzinną firmę zegarmistrzowską w miejscowości Le Locle, oczywiście w Szwajcarii. Na tamte lata to jeszcze było oczywiste, bo dziś wiele popularnych marek ze Szwajcarią nie ma nic wspólnego. W przypadku Tissot możemy mówić o najlepszej europejskiej tradycji, choć tak firmie daleko do znanych i uznanych manufaktur, za to zegarki Tissot możemy spotkać praktycznie wszędzie w przeciwieństwie do zegarków z manufaktur.
W odniesieniu do zegarków Tissot trudno mówić o jakichś dominujących, charakterystycznych cechach, początkowo firma epatowała solidnością, z czasem jej zegarki zasłynęły niespotykaną finezją, w wieku XX kiedy do głosu doszły najnowocześniejsze technologie Tissot skupiło się na ich wdrażaniu nie tracąc przy tym cech nabytych w przeszłości. Jak zatem opisać zegarki Tissot? Chyba tylko opisowo.
Najnowsze modele zegarków Tissot
W 2009 roku odbyła się premiera zegarka SEA-Touch, jak za chwilę się przekonacie dodatek „touch” (dotyk) w nazwie jest znakiem rozpoznawczym firmy Tissot, która bardzo lubi eksperymentować z technologią dotykową.
SEA-Touch wykorzystuje tą technologię. Zegarek zaprojektowano z myślą o osobach, które mniej lub bardziej wyczynowo zajmują się nurkowaniem. Nie znaczy to oczywiście, że zegarek sprawdzi się jedynie w morskiej czy oceanicznej głębi. Równie dobrze sprawuje się nad i pod wodą. W SEA-Touch mamy dwie strefy czasowe, poza tym zegarki te obliczają i wskazują prędkość schodzenia pod wodę i głębokość zanurzenia. Obydwie wielkości są zapisywane w specjalnym notatniku rejestrującym historię nurkowań. Oprócz tego modele SEA-Touch mają wbudowany chronograf, termometr, wieczny kalendarz i alarm. Wszystko to w eleganckiej, wytrzymałej kopercie zamkniętej szkiełkiem reagującym na dotyk.
Tissot Precious Flower i Flower Power
Hitem roku 2005 i lat późniejszych stały się zegarki Tissot z kolekcji kwiatowych: Precious Flower i Flower Power. W każdej z tych linii zastosowano bardzo nietypowy design tworząc zegarki – kwiaty. Stalowe pierścienie, które rozchylają się jak kwiatowe płatki, inkrustowane są szlachetnymi kamieniami (w linii Precious Flower) bądź lakierowane emalią (Flower Power). Koperta składa się z kilku takich płatków, które obracają się wokół tarczy pokrytej masą perłową. A czas wskazują wskazówki ze szlachetnej stali.
Do zegarków dobrano odpowiednie paski ze skóry pokrytej satyną.
Zegarki Tissot – trochę historii
Pierwszy model zegarka wypuszczony na rynek przez panów Tissot, był to zegarek typu savonette, nie znalazł uznania na rynku szwajcarskim, za to zrobił furorę w Rosji. Dzięki temu twórcy marki wpadli na pomysł ekspansji na rynki europejskie zamiast skupiania się na własnym kraju. W efekcie zegarki Tissot bardzo szybko zyskały sobie popularność w całej Europie, a później i na świecie. Gdyby nie fakt, że rynek zegarmistrzowski wymagał konsolidacji pod naporem firm z „nowego świata”, a później firm z krajów wschodnich (Japonia) zegarki Tissot miałyby duże szanse pozostania w rękach jednej rodziny. Dlaczego? Dlatego, że firma doskonale reagowała na wszelkie nowinki i wyzwania pojawiające się wraz z rozwojem techniki. Jeszcze w latach trzydziestych XX wieku firma stworzyła zegarki antymagnetyczne, a w latach siedemdziesiątych zegarki z mechanizmami wykonanymi z plastiku.
Zegarki Tissot są chętnie naśladowaną marką, ale nic nie zastąpi oryginału, zwłaszcza że jak na prestiż i jakość marki zegarki Tissot są stosunkowo tanie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.