Wiklina to młode pędy wierzb, które po poddaniu je obróbce, wykorzystywane są do wytwarzania różnego rodzaju wyrobów. Wierzby, z jakich pozyskuje się wiklinę to najczęściej: wierzba amerykańska, wiciowa, migdałowa oraz purpurowa.
Nieco rzadziej spotkać można wiklinę pochodzącą z wierzb: wawrzynowej, iwy, długokończystej, białej, pięciopręcikowej, kruchej, szarej lub siwej.
Młode pędy wierzby, przechodzą jeden z czterech możliwych procesów korowania. Należą do nich: moczarkowanie, metoda pędzenia, gotowania(warzenia) lub metoda parzenia wikliny. Po okorowaniu jedną z nich, wiklinę należy osuszyć.
Wiklinę sadzi się ponadto jako rośliny w miejscach nieużytków, a także po to by uniemożliwiła ona erozję gleby. Często spotkać ją można w miejscach zadrzewionych, parkach oraz osiedlach.
Wikliniarstwo bowiem wiąże się nie tylko z uprawą wierzby na plantacjach, lecz także zbiorem i uszlachetnianiem surowca wiklinowego. Jedną z zalet wikliny jest niewątpliwie różnorodność jej zastosowania. Może służyć ona za faszynę (czyli wiązania gałęzi wiklinowych w celu umacniania brzegu, przy regulacji rzek, oraz innych prac wodnych), używana jest do produkowania celulozy, a także płyt pilśniowych, ponadto obecnie szeroko wykorzystuje się ją do produkcji mebli oraz sprzętów gospodarstwa domowego.
Wikliniarstwo obecnie przeżywa swój renesans. W tej chwili występuje duże zapotrzebowanie na produkty naturalne, a wiklina właśnie do nich należy.
Coraz więcej możemy napotkać produktów zrobionych z wikliny różnego typu. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro wyroby z wikliny posiadają tak wiele zalet. Są przyjazne dla środowiska, lekkie, a ich produkcja trwa od dawna. Jednak teraz, pomysły na wyroby z wikliny są odmienne. Meble, jakie proponują nam różne firmy zachęcają nas do kupna swoim estetycznym wyglądem i pięknem. Patrząc na nie, po prostu chciałoby się na nich usiąść. Mają coraz ciekawsze formy i bogatą kolorystykę. Znakomicie nadają się do różnego typu aranżacji.
Biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowanie na surowiec, jakim jest wiklina, należy wznowić uprawę w naszym kraju na szerszą skalę. Stanowi to dużą szansę zarówno dla producentów, jak i konsumentów, wykazujących coraz częściej chęć posiadania wyrobów z wikliny.
O autorze
Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.