Najpopularniejszą obecnie techniką w malarstwie jest malarstwo wykorzystujące farby olejne. Obrazy olejne powstają poprzez nakładanie farby na płótnie, które zostało wcześniej odpowiednio zagruntowane. Farba olejna może składać się z oleju lnianego, ale także z olei roślinnych. Do farby dodawane są również różnego rodzaju pigmenty. Do jej tworzenia stosowano kiedyś również wosk, którego zadaniem było zatrzymanie procesu oddzielania się oleju od pigmentów.
Ewolucja farb olejnych
Sposób wyrabiania farb olejnych przez dłuższy czas nie ulegał większym zmianom, nastąpiło to dopiero na początku ubiegłego wieku, kiedy farby zaczęto rozlewać do walcowatych pojemników ołowiano-cynowych, a później do aluminiowych. Niespodziewanie spowodowało to ogromny rozkwit malarstwa a w szczególności impresjonizmu, gdyż dzięki umieszczeniu farb w pojemnikach, można było swobodnie zabierać je w plener, gdzie powstawały obrazy olejne wcześniej niespotykane. W celu zmniejszenia kosztów produkcji farb, a co za tym idzie kosztów ich kupna zrezygnowano ze stosowania naturalnych pigmentów na rzecz pigmentów syntetycznych. Kolejny wielki przełom w produkcji farb olejnych nastąpił pod koniec ubiegłego wieku, kiedy rozpoczęto produkcję farb wodorozcieńczalnych.
Zalety obrazów olejnych
Niestety tworzenie obrazów olejnych jest nadal dosyć wymagającą finansowo techniką malowania. Posiada ona jednak wiele zalet, które są nie do osiągnięcia stosując innego rodzaju farby. Podstawową zaletą farb olejnych jest to, że poprzez mieszanie można uzyskać każdy możliwy kolor i jego odcień. Dodatkowo malując obrazy olejne, możemy bez przeszkód korzystać z efektów przezroczystości, błysku, matu oraz przenikania barw. Malarstwo za pomocą farb olejnych, gdy artysta opanuje podstawowe techniki warsztatu, jest stosunkowo proste. Bardzo przydatną zaletą jest możliwość wielokrotnej modyfikacji obrazów poprzez nakładanie kolejnych warstw. Dzięki właściwościom farby z których wykonane są obrazy olejne, charakteryzują się one bardzo dobrą wytrzymałością.
Podobrazie
Aby obrazy olejne cechowały się wysoką wytrzymałością, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego podobrazia. Istnieje możliwość wykorzystania już przygotowanego podobrazia, jednak wielu współczesnych malarzy woli wykonać je samemu według własnych wymagań.
Obrazy olejne posiadają najczęściej podobrazie wykonane z płótna lnianego, deski, pilśni lub tektury. Natomiast jeśli chodzi o zaprawy, to wykorzystuje się zaprawy o różnym stopniu absorpcji od bardzo chłonnych do tłustych zapraw które nadają połysk. W zależności jakie obrazy olejne będą wykonywane, można dobierać różne kolory zaprawy.
Techniki malarstwa olejnego
Obrazy olejne maluje się wykorzystując jedną z dwóch najbardziej rozpowszechnionych technik jakimi są, technika klasyczna oraz alla prima.
Technika klasyczna
Powstała na przełomie XV i XVI wieku, technika klasyczna charakteryzuje się tym, że na zaprawę nakłada się cienką monochromatyczną podmalówkę temprową lub olejną, a w dalszej części nakłada się warstwę barwnego wernisku. W ostatecznej fazie całość pokrywa się kilkoma warstwami półkryjącej farby olejnej. Można także zastosować farbę olejno-żywiczną w której skład wchodzą między innymi balsamy oraz naturalne żywice. Wszystko to pozwala osiągnąć niesamowite barwy, a także głębię kolorów. Z wykorzystaniem farb olejnych tworzy się obecnie obrazy nowoczesne, a także wykorzystywane są do wykonywania kopii obrazów namalowanych w ubiegłych stuleciach.
Technika alla prima
Mająca swój początek w wieku XVIII technika alla prima, co oznacza w tłumaczeniu „od pierwszego razu”, polega na nałożeniu na płótno grubej warstwy kryjących farb olejnych, które mogą być również na nim mieszane, a następnie przystąpieniu do faktycznego malowania obrazu. Jedną z często stosowanych odmian opisywanej techniki jest pointylizm, który zapoczątkował George Seurata – odmiana to wykorzystywana była głównie przez postimpresjonistów. Technika alla prima stosowana była w ostatnich dwóch stuleciach przez artystów, którzy tworzyli obrazy olejne, wykorzystujące do tego najróżniejsze przedmioty.
O autorze
interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.