termometry elektroniczneTermometrów rtęciowych już nie kupimy. Jednak temperaturę jakoś mierzyć trzeba. Można oczywiście korzystać z zapasów i zachomikowanych, starych termometrów, jednak znacznie lepiej zainwestować w termometr elektroniczny. Dyrektywa Komisji Europejskiej nie pozostawia wątpliwości: rtęć szkodzi i to bardzo. Zdaniem urzędników europejskich jest niezwykle toksyczna nie tylko dla ludzi, ale także ekosystemu, czyli środowiska. Rtęć może wywoływać min. zapalenie płuc, niewydolność krążenia, ślinotok czy zapalenie błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Groźna rtęć

W Polsce zakaz obowiązuje od roku. Od tego czasu legalnie termometru rtęciowego nie kupimy. Do wyboru jest za to cała masa produktów zastępczych. Chociaż może należałoby napisać – kolejnej generacji. Termometr elektroniczny to bowiem urządzenie znacznie bardziej zaawansowane technicznie niż jego rtęciowy poprzednik.

Jakie są więc jego zalety? Po pierwsze termometr elektroniczny się nie tłucze. Szkło, z którego wykonane są termometry rtęciowe łatwo uszkodzić. To nie tylko strata pieniędzy, ale też niebezpieczeństwo dla zdrowia. Rozlaną rtęć ciężko zebrać z powrotem, trzeba robić to w odpowiedni sposób, a każdy z nią kontakt grozi chorobą. Termometr elektroniczny eliminuje to zagrożenie w sposób najprostszy z możliwych: wykonany jest z plastiku, a rtęci nie zawiera nawet grama.

Dokładny i z pamięcią

Po drugie termometr rtęciowy to dokładność. W przypadku rtęciówek odczyt pomiaru, samego w sobie również precyzyjnego – dokonywany był na oko. Termometr elektroniczny jest może nieco mniej dokładny, ale na wyświetlaczu pokazuje dokładny wynik pomiaru. Z precyzją – w zależności od modelu – od jednego do trzech miejsc po przecinku.

To nie koniec zalet urządzeń tego rodzaju. Termometr elektroniczny, jeśli tylko wykonany jest przez dobrą firmę, daje możliwość zapamiętania ostatniego pomiaru i porównania go z kolejnym. W ten sposób widzimy, jaki jest trend – czy temperatura rośnie, czy spada.

Czwartym argumentem przemawiającym na korzyść tych urządzeń jest ich szybkość. Termometr elektroniczny nie każe czekać pięciu, dziesięciu minut na uzyskanie wyniku. W droższych modelach pomiar zajmuje kilkanaście sekund. To ważne na przykład dla rodziców małych dzieci, którym ciężko wysiedzieć bez ruchu nawet minutę, nie mówiąc o dłuższym pomiarze.

Dla dzieci

A skoro o dzieciach mowa, to w przypadku termometrów elektronicznych na rynku sporo jest modeli, które stworzono specjalnie z myślą o najmłodszych. Nie tylko mają ładne kształty, ale też są przyjemne w dotyku i sprawiają, że choroba nie jest aż tak dokuczliwa. Warto także wspomnieć o specyficznej kategorii, jaką jest termometr elektroniczny przykładany do czoła. W odróżnieniu od tradycyjnych, które należy włożyć pod ramię lub używać metodą raktalną, te wymagają jedynie przyłożenia do czoła dziecka. Po kilku sekundach pomiar pojawia się na wyświetlaczu.

Można powiedzieć, że w jednym na kilka przypadków decyzje urzędnicze przekładają się na korzyść konsumentów. Prawdopodobnie tak właśnie jest w przypadku termometrów.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.