Klasyczny kominek, z którego słychać trzask płonącego drewna, jest doskonałym rozwiązaniem w obiektach mających przewody kominowe i odosobnione miejsce na przetrzymywanie węgla lub drewna. Tylko wybrani mogą zainwestować w taką instalację, na szczęście w sklepach pojawia się coraz więcej możliwości kominkowych, które nie wymagają od właścicieli posiadania aż tak dużej instalacji.
Kominki można dzielić ze względu na użycie wkładu grzewczego lub według wzoru wykonania. Pierwsza grupa to głównie dwa typy kominków: otwarte i zamknięte. Nowoczesny kominek zamknięty jest bardzo praktyczny, łatwo go utrzymać w czystości i gwarantuje długie utrzymywanie się ognia. Natomiast kominek otwarty wymaga więcej trudu w trakcie jego używania, prędko ulega zasmoleniu i ma gorsze parametry osiągania ciepła. Mimo wszystko dla wielu osób najistotniejszym motywem decydującym o jego wyborze jest woń palącego się drewna.
Uwzględniając sposób wykonania kominka odróżnia się kominki klasyczne, rustykalne, kaflowe lub ozdabiające dzisiejsze wnętrza kominki nowoczesne. Kominki klasyczne dzięki materiałowi, z którego są wykonane oraz ostatecznemu kształtowi mocno nawiązują do wiekowej tradycji budowania kominków. Bardzo dobrze wpasowują się we wnętrza o przestarzałej stylistyce, w bardziej nowoczesnych aranżacjach mogą nadać pomieszczeniu dekadencki charakter. Obecnie najczęściej budowany rodzaj kominków to wzór rustykalny. Decydującym czynnikiem jest zwłaszcza niski koszt jego montażu oraz sama prezencja kominka. Buduje się je głównie z cegły, marmuru, piaskowca lub drewna. Typ rustykalny cechuje się również dużym wymiarem oraz możliwością utworzenia dookoła paleniska blatów lub dodatkowych belek. Kominki nowoczesne spełniają przede wszystkim rolę ozdobną. Stawiane są z lekkich materiałów, wykańcza się je zazwyczaj kamiennymi płytkami lub tynkiem szlachetnymi. Wyglądem mogą przypominać kominki klasyczne lub wręcz przeciwnie mogą przybierać strukturę rozmaitych brył o wymyślnej kolorystyce i tym samym górować nad całym wystrojem pomieszczenia.
Jeszcze innym rodzajem kominków są kominki kaflowe, które podobnie jak starodawne piece kaflowe, nadają wnętrzu staroświecki wygląd. Ich najistotniejszą cechą jest bardzo dobra emisja ciepła, która jest efektem nagrzewającego się materiału budulcowego. W ten sposób powstają przeważnie kuchnie kaflowe. Mnogość barw i kształtów sprzedawanych na rynku kafli powoduje, że tego rodzaju kominki mogą być przystosowane do aranżacji każdego wnętrza.
Całkowicie inne rozwiązanie stanowią kominki z płaszczem wodnym. Ich głównym zadaniem jest podgrzewanie wody przeznaczonej do mycia oraz do instalacji centralnego ogrzewania. Wobec tego nie są to zwykłe kominki , które ogrzewają wyłącznie powietrze. W ten sposób można utrzymywać temperaturę w całym domu, a nie wyłącznie w pokoju kominkowym.
Kominki wodne są wobec tego traktowane coraz częściej jako wydajne źródło ciepła. Żeby zastosować je do ocieplania całego domu, nie trzeba montować w nim specjalnych przewodów rozprowadzających ciepło lecz użyć w tym celu przygotowaną już wcześniej instalację grzewczą. Należy jednak pamiętać, że są to kominki z płaszczem wodnym, dlatego nie można w nich stosować zwyczajnych wkładów kominowych. Struktura kominka pozwala na automatyczne lub manualne sterowanie jego intensywności pracy.
Jak już powiedziano, kominki z płaszczem wodnym mogą ogrzać cały dom, ale dla większości właścicieli kominki wodne to zbyt mało. Zazwyczaj wybierają oni równoczesne zamontowanie 2 lub 3 źródeł ciepła. W efekcie montują w wybranych pomieszczeniach piece wolnostojące lub tradycyjne kominki, w których można palić w dowolnej chwili.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Sam mam w domu zamontowany kominek z płaszczem wodnym Makrotermu. Jest to jedyna konstrukcja która nie potrzebuje wymiennika (jest on wbudowany) i jednocześnie umożliwia stosowanie kominka w układzie zamkniętym CO. Dzięki temu ma świetne parametry sprawności i odpada problem „zatykania się” wymiennika.