Historia szkła jest niemal tak długa jak historia całej ludzkości. Geniusz ludzkiego umysłu dość szybko wytworzył szkło, jako materiał, czy substancję sztucznie powstałą. Już ponad trzy tysiące lat przed naszą erą człowiek nosił pierwsze ozdoby ze szkła. Tamtejsze szkło było jedynie namiastką tego, co dziś nazywamy szkłem. Na większą skalę zaczęto wytwarzać szkło w cywilizacji egipskiej około półtora tysiąca lat przed naszą erą. Po czym Fenicjanie, Grecy, oraz Rzymianie zajęli się wytwarzaniem szkła. Od momentu powstania tegoż materiału szkło zyskało ogromne uznanie wśród ludzkości.
Wraz z rozwojem produkcji szkła człowiek rozpoczął przeróżne eksperymenty z tym surowcem, tak aby uzyskiwać różne właściwości, czy formy szkła. Tak że w X wieku w Chinach powstała pierwsza soczewka. Następnie wykorzystano ją do produkcji okularów (od XIII wieku), po czym do mikroskopu (wiek XVI) oraz lunety (wiek XVII). Od momentu zastosowania węgla w hutach produkujących szkło przemysł produkujący szkło zaczął bardzo ekspansywnie rozwijać się. Zasługą Czech jest produkcja (jako pierwszych) szlachetnego szkła, czyli tej jego odmiany, która posiada pełen blask oraz twardość, to jest kształt kryształu. Kryształy były bogato wykorzystywane do produkcji różnych przedmiotów estetycznych, dekoracyjnych, czy biżuterii. Jako takie są droższe i bardziej wyszukane niż przedmioty ze zwykłego szkła, czyli tego bez domieszki węglanu potasu oraz kredy. Następnie angielskie kryształy (z tlenkiem ołowiu) były jeszcze bardziej delikatniejsze.
Typowo mechaniczny sposób wytwarzania szkła zawdzięczany genialności niemieckiego umysłu. Zasłużyli się oni w produkcji szkła poprzez skonstruowanie pieca wannowego zasilanego gazem świetlnym. Wśród najznakomitszym odmian szkła wyróżniamy także szkło artystyczne.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.