Starożytna Japońska kultura arystokracji okresu Heian (794-1191) należy prawdopodobnie do najbardziej fascynujących. Wiele z ich wartości oraz praktyk stanowi przeciwieństwo do tzw. „normalnych” akceptowanych przez współczesne społeczeństwo. Arystokraci byli członkami stowarzyszenia, które posiadało największą ilość głosów w Imperialnym Sądzie. W tamtych czasach, podobnie jak w innych miejscach na świecie, możliwość znalezienia się w szeregach arystokracji, była mocno ograniczona i zarezerwowana jedynie dla potomków urodzonych w rodzinach arystokratycznych lub dla tych mianowanych przez samego Imperatora. Mimo, iż grupa szlachty stanowiła jedynie 1% całej populacji, prawie cała literatura z tamtego okresu została stworzona przez arystokrację i także jest jej w całości poświęcona.
Niewiele jest informacji na temat tego okresu, jednak te, które instnieją opisują przede wszystkim zwyczaje, obrzędy oraz stosunki między ludźmi wyższego stanu. Za przykład może tu posłużyć romans, który mimo upływu czasu, nie stracił na popularności, a jedyne zmiany można zauważyć w przebiegu całej procedury. Jeżeli mężczyzna spotkał kobietę, która go zafascynowała, dowiadywał się, gdzie mieszka i pisał dla niej poemat, składający się prawie zawsze z trzech wierszy. Całość wymagała perfekcji w każdym detalu, wliczając własne pismo, odpowiedni papier oraz właściwy perfum, którego zapachem pokrywało się list wraz z kopertą. W zależności od pory roku, do listu dołączano gałązkę drzewa lub kwiat. Po ocenie subtelności oraz smaku odebranej poezji, kobieta mogła decydować, czy zaprosić mężczyznę na spotkanie. Na pierwszym z nich, kobieta zawsze siadała za zasłoną, uwidoczniając jedynie swoje kontury, a kontakt ograniczał się do rozmowy i wymiany kolejnych poematów. Jeżeli wystąpiły dogodne warunki, dwoje łączyło się w parę i wchodziło w kolejny etap – fizyczny.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.