Roślinność jest jednym z elementów środowiska geograficznego podobnie jak świat zwierzęcy, podłoże, rzeźba terenu, wody i klimat. Zewnętrznym wyrazem wzajemnych związków i stosunków między elementami środowiska jest krajobraz. W różnego rodzaju krajobrazach poszczególne elementy mogą dominować, jak woda w krajobrazach wysokich gór. Na lądzie jednak, za wyjątkiem strefy arktycznej i pustynnej oraz najwyższych partii gór, przewodnim składnikiem krajobrazu jest roślinność.
Mówiąc Białowieża, Puszcza Białowieska mamy wiec przede wszystkim na myśli las, który w tym obszarze jest przewodnim elementem krajobrazu. Dopiero w jego cieniu dostrzegamy bogaty świat zwierzęcy, widzimy jak gromadzą się lub płyną wody a z wielkim trudem zauważamy nikłe rysy rzeźby terenu. Aby jednak poznać gleby i podłoże geologiczne musimy je odsłonić spod wszechobecnej roślinności. Tylko za pomocą czułych aparatów lub przez badania zróżnicowania tutejszej roślinności, możemy poznać właściwości tutejszego klimatu i jego zmienności w obrębie różnych ekosystemów i jednoczesne jego oddziaływanie na roślinność i inne elementy środowiska.
W ogromie zróżnicowanym obrazie roślinności leśnej Puszczy Białowieskiej z grubsza każdy wyróżni, według panujących gatunków drzew zbiorowiska lasów liściastych i zbiorowiska lasów szpilkowych. Jest to jednak podział dość ubogi i nie oddający całego bogactwa puszczańskiej roślinności, w którym poszczególne typy lasów są bardzo zmienne i połączone są różnymi ogniwami o charakterze przejściowym. Główne rysy naturalnej roślinności leśnej i zaroślowej Puszczy Białowieskiej lepiej daje się przedstawić, gdy wyróżnimy cztery klasy zbiorowisk:
- Lasy liściaste i mieszane,
- Lasy szpilkowe, czyli bory,
- Lasy i zarośla bagienne,
- Łęgi wierzbowe.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.