Skateboarding czyli jada na deskorolce to obecnie jeden z najpopularniejszych obecnie sportów wyczynowych. Aktywność ta polega na wykonywaniu różnych, mniej lub bardziej skomplikowanych na deskorolce. Wokół tego sportu podobnie jak wokół jazdy na łyżworolkach wytworzyła się specyficzna subkultura posiadająca charakterystyczny slang, sposób ubierania, fryzury się oraz muzykę. Osoby jeżdżące na deskorolce nazywane są skaterami (w Polsce popularne jest również określanie tego typu osoby jako skate.
Krótka historia deskorolki
Skateboarding narodził się w latach 70. XX wieku w Kalifornii w Stanach Zjednoczonym. Wywodzi się on bezpośrednio od bardzo popularnego sportu jakim jest surfing. Miał on być alternatywą dla surferów w dni, w które nie było odpowiedniej pogody na surfing. Od tego czasu skateboarding powoli stał się bardzo popularną formą aktywności wśród buntowanej młodzieży. Pierwsi skaterzy trenowali w pustych basenach podczas wielkiej suszy w Kaliforn w latach 70. Z upływem czasu warunki i kształty zbliżone do tych basenowych były imitowane w tzw. skateparkach czyli miejscach przeznaczonych do wyczynowej jazdy na deskorolce. Rdzeniem zaawansowanego skateboardingu stał się halfpipe czyli konstrukcja o kształcie półrury. Wraz z upływ lat technika jazdy ewoluowała, grono skaterów powiększało się, a innowacje techniczne pozwoliły na ulepszenie sprzętu.
Skate shop czyli zaopatrzenie
Skateboarding nie jest możliwy bez odpowiedniego sprzętu. Każdy skater, zarówno ten początkujący jak również bardziej „zaawansowany” zaopatruje się w specjalistycznym sklepie jakim jest skateshop. Sklepy tego typu posiadają pełen asortyment na który składają się gotowe deskorolki, poszczególne części takie jak trucki, kółka czy deski, różnego rodzaju akcesoria takie jak kaski i ochraniacze, oraz odzież i obuwie skate. Sklepy te funkcjonują zarówno w postaci tradycyjnej jak również „wirtualnej”. Coraz więcej osób decyduje się jednak na skateshop online. Popularność tego typu sklepów podobnie jak w przypadku innych branż wynika z wygody robienia zakupów a także możliwości szybkiego porównania ofert kilku skateshopów na raz.
Wydawało by się, że skateboarding nie jest sportem wymagającym biorąc pod uwagę sprzęt. Nic bardziej mylnego. Im bardziej doświadczony jest skater tym lepiej potrafi on wyczuć różnicę pomiędzy dobrym a złym sprzętem, a także dopasować do swoich potrzeb odpowiedni sprzęt. Elementy takie jak deska , trucki czy też kółka różnią się od siebie w wielu kwestiach. Skateboarding to również odpowiedni odzież i obuwie. Specjalne buty na płaskiej podeszwie pozwalają na sprawne manewrowanie deskorolką podczas jazdy.
Skate kultura
Skateboarding to dla wielu osób nie tylko sport i pasja, ale również styl życie. Wokół tej aktywności narosła specyficzna subkultura. W Polsce jest ona bardo często mylnie utożsamiana z kulturą Hip-Hop ze względu na podobieństwo w sposobie ubierania. Skatera charakteryzuje przede wszystkim dość luźny strój (obszerne spodnie i kolorowe t-shirty) oraz specyficzne obuwie. Skaterzy mają bardzo często swoje ulubione miejsca w(często w centrum miasta) w których ćwiczą, spędzają wolny czas i słuchają muzyki. Skaterzy posługują się specyficznym slangiem, a także słuchają określonych typów muzyki (głownie wywodzących się z brzmień punkowych). Co roku organizowane są liczne oficjalne i nieoficjalne zawody w skateboardingu, w których biorą udział setki osób.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.