Graffiti jest obecne w wielu dużych jak również mniejszych miastach na całym świecie. Przez jednych utożsamiane z kolorowymi malunkami przez innych z obscenicznymi rysunkami i wulgarnymi napisami. Graffiti stanowi od wielu lat temat wielu dyskusji na temat tego czy jest to forma sztuki czy raczej zwykły wandalizm.

Krótka historia graffiti

Tak naprawdę początek zjawiska graffiti jest trudny do jednoznacznego określenia. Już w starożytnym Rzymie anonimowe postaci umieszczały na ścianach napisy krytykujące politykę, sytuację państwową lub też mające związek z życiem publicznym. W Polsce prymitywne graffiti było pewną formą walki z okupantami podczas trwania II wojny Światowej oraz po jej zakończeniu. Pojawiało się również znacznie wcześniej jako forma protestu. Znane współcześnie graffiti swoim początkiem sięga przełomu lat 60 i 70 XX wieku kiedy to zostało spopularyzowane dzięki wprowadzeniu na rynek farby w sprayu. Ta popularna sztuka uliczna rozwijana jest do dziś, często wykorzystywana do wyrażania opinii na temat sytuacji na świecie, polityki, własnych przekonań czy też do reklamy.

Walka z graffiti

Ponieważ w znacznej mierze graffiti to działalność nielegalna wiele miast stara się walczyć z tym zjawiskiem. Kolorowe malowidła jak również te mniej lub bardziej wulgarne napisy pojawiają się wszędzie, zarówno wewnątrz jak również na zewnątrz budynków, na środkach komunikacji miejskiej, pociągach, murach mostach w wielu innych miejscach. Władze miast przyjmują dwie strategie walki tego typu działaniami.

Pierwszą z nich jest usuwanie graffiti. W tym celu używane są specjalne substancje chemiczne oraz woda pod wysokim ciśnieniem. Usuwanie graffiti w ten sposób cechuje duże ryzyko uszkodzenia powierzchni czyszczonej, dlatego też konieczna jest duża ostrożność.

Drugą strategią podejmowaną podczas walki z graffiti jest prewencja. Zapobieganie „bazgrołom” staje się coraz popularniejsze ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej rozwiazań to ułatwiających. Istnieją specjalne substancje oraz farby o specjalnej konsystencji, które uniemożliwiają utrzymanie się farby na danej powierzchni lub też jej usuwanie jest znacznie łatwiejsze. Problem z tego typu rozwiązaniem polega na tym że w zasadzie nigdy nie wiadomo gdzie graficiarze uderzą. Pokrywanie wszystkich przewidywanych powierzchni tymi substancji mogło by być zbyt kosztowne.

Zarówno usuwanie graffiti jak również zapobieganie jego powstawaniu jest bardzo trudne, ponieważ zjawisko to szerzy się na bardzo szeroką skalę. Na odświeżonych lub wyczyszczonych ścianach pojawia się nowe graffiti. Usuwanie graffiti coraz bardziej przypomina syzyfową pracę i chłonie coraz większą ilość pieniędzy. W wielu przypadkach walka ze „sztuką uliczną” jest jednak konieczna.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.