Niedawno pisałem o sposobie oświetlenia schodów przy pomocy diod LED. Dzisiaj chciałbym opisać inną formę innowacyjnego oświetlenia schodowego. Mam na myśli wykorzystanie światłowodów świecących bokiem (sidelight fiber). Tak samo jak w przypadku taśmy LED, oświetlenie światłowodowe mocuje się pod stopniami.

Światłowód

sidelight fiber

Oświetlenie schodów przy pomocy światłowodu świecącego bokiem.

Światłowód świecący bokiem (sidelight fiber) wymaga wprowadzenia światła (LED) w jeden z jego końców. Światło propaguje wtedy przez całą jego długość.

Światłowód jest przeźroczysty, a kolor świecenia nadaje mu wybrane źródło światła. Głównym parametrem światłowodu jest jego średnica. Można spotkać się ze światłowodami od średnicy 1mm do nawet 18mm. Do zastosowań oświetlenia schodowego wystarczające są światłowody o średnicy w granicach 6÷10mm.

Światłowód sidelight, gdy nie świeci jest w pełni przeźroczysty –  praktycznie niewidoczny. Jest to zaletą wtedy, gdy nie chcemy wprowadzać dużych zmian w konstrukcji istniejących już schodów. Światłowodu nie trzeba specjalnie maskować, aby nie był widoczny gołym okiem.

Trwałość użytkowa światłowodu

Teoretycznie światłowody nie posiadają „czasu życia”. Producenci twierdzą, że po 5-ciu latach użytkowania światłowód traci około 15% swoich właściwości świetlnych. Na degradację parametrów światłowodów wpływają promienie UV, które występują w promieniach słonecznych, a także w oświetleniu sztucznym. Jednak dobrze zabezpieczony światłowód, w temperaturze pokojowej (25⁰C) nie traci swoich właściwości świetlnych. Przynajmniej nie będzie to zauważalne gołym okiem. Jednym elementem narażonym na awarię jest sama dioda LED doprowadzająca światło do światłowodu. Trwałość użytkowa diody LED 1W to co najmniej 10 000h.

Porada: W przypadku gdy schody są w fazie projektowania warto zastanowić się nad odpowiednim rowkiem do ukrycia światłowodu. Uchroni to go przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiarem promieni UV, a co za tym idzie – zwiększy żywotność.

Efekt świetlny światłowodu

Do całkowitego oświetlenia stopnia schodów, wystarczy zastosowanie diody LED 1W do podświetlenia światłowodu oraz światłowód o średnicy z zakresu 6÷10mm. Światłowód świeci całą swoją powierzchnią boczną. Światło tego typu nie „razi” w oczy i jest wyjątkowo subtelne. Nie będzie przeszkadzać podczas innych czynności wykonywanych w rejonie schodów.

Kolor światła

Oświetlenie schodów przy pomocy światłowodu świecącego bokiem.Aby bezpiecznie wejść po schodach, tak naprawdę, kolor ich podświetlenia nie odgrywa znaczącej roli. Dlatego przy projektowaniu oświetlenia schodów warto rozważyć zastosowanie diod RGB do podświetlenia światłowodów. To pozostawia możliwość ustawienia koloru świecenia w zależności od naszego nastroju czy okazji (także biały).

Do obsługi diody RGB potrzebny jest specjalny sterownik na pilot. Oprócz zmiany koloru umożliwia on zmianę intensywności świecenia światłowodu, czy ustawienie sekwencji samoczynnie zmieniających się kolorów.

Energooszczędność

Zastosowanie do podświetlenia światłowodu diody 1W oznacza, że przy 20-stu stopniach zużycie energii będzie równe 20W.

Przy zużyciu energii pojedynczej żarówki halogenowej (30W) wydaje się do bardzo mało. W przypadku oświetlenia schodów żarówkami halogenowymi konieczne jest zastosowanie jednej takiej żarówki na jeden stopień. Kalkulacja jest prosta. Podświetlenie 20 stopni kosztowałoby nas aż 600W.

Musielibyśmy także zapomnieć o równomiernym podświetleniu każdego schodka. Oprócz oświetlenia stopnia uzyskalibyśmy niepożądane oświetlenie ściany, korytarza czy innej części domu w pobliżu schodów.

Średni czas użytkowy żarówki halogenowej to 2000h. Stosując światłowód z podświetleniem LED mamy gwarantowane co najmniej 10 000h.

Autor: Jacek Solka www.soled.pl

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika