Termografia, czyli wykorzystanie pasma podczerwieni do obserwacji badanych obiektów, wykorzystywana jest w różnych dziedzinach. Między innymi do analizowania budynków, dla których ma sie zamiar wystawić świadectwo energetyczne. Jak się okazuje w tym zastosowaniu technika ta sprawdza się znakomicie.

Dlaczego sięga się akurat po termowizję? Ponieważ w dość prosty sposób umożliwia ona sprawdzenie czy z środka budynku nie ucieka aby ciepło. Wystarczy specjalna kamera nakierowana na obserwowany obiekt i podłączony do niej wizjer i od razu termowizja mówi nam, czy przypadkiem nie ma na zewnątrz jakiś większych obszarów ciepła, którego źródło znajduje się wewnątrz budynku.

Termowizja w praktyce Co się dzieje, kiedy taki punkt ucieczki zostanie ustalony? Możemy wtedy wyciągnąć wnioski co do tego jak i gdzie zacząć dokonywać renowacji i na ile potrzebujemy dla danego budynku dodatkowej warstwy docieplającej. Co więcej – uzyskujemy w ten sposób informację jak solidne będzie musiało być to docieplenie.

Oczywiście nawet gdy termowizja wskaże tylko kilka miejsc charakteryzujących się uciekającym ciepłem i tak warto w czasie najbliższych prac remontowych zainwestować w poprawę stanu warstw dociepleniowych całej konstrukcji. W końcu straty w jednym miejscu mogą oznaczać prawdopodobieństwu zużycia się materiałów izolacyjnych w kolejnych punktach budowli.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika