Zima to dobry czas na konserwację maszyn rolniczych, bowiem jest to okres w którym żaden rolnik nie wykonuje żadnych prac polowych.
Przypomnijmy że maszyny i urządzenia rolnicze użytkowane są w sposób ciągły w okresie wiosny i lata mniej już jesieni, a z kolei w okresie zimowym nie uprawia się już roli więc jest to czas w którym urządzenia te poddawane są przeglądom technicznym w celu wykrycia i naprawienia wszelkich usterek. Zatem na czym polega kompleksowa konserwacja maszyny rolniczej.
Pierwszym etapem po zakończeniu prac polowych jest przygotowanie maszyny do konserwacji, czyli zwyczajne dokładne jej umycie przy pomocy myjki i urządzenia ciśnieniowego do mycia zimną lub gorąca wodą. Następnie usunięcie odpryskującej farby z poszczególnych części urządzenia, pokrycie ich środkami konserwującymi, chroniącymi przed korozja i rdzą. I tutaj można wymienić różnego rodzaju farby, oleje, smary konserwujące, powłoki metalowe i bitumiczne, powłoki z tworzyw sztucznych, lotne inhibitory korozji. Kolejny etap to czyszczenie i zabezpieczanie jej elementów, wymiana oleju, filtrów.
Przy konserwacji maszyny należy ściśle stosować się do informacji zawartych w jej instrukcji, używając metod i technik w niej opisanych. Dotyczy to również wymiany poszczególnych elementów, należy zauważyć że na ryku jest wiele części do maszyn rolniczych, ale nie wszystkie mogą pasować akurat do naszego urządzenia lub być ogólnie średniej jakości, pamiętaj by wybierać te najlepsze.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.