Skrętka sieciowa jest kluczowym elementem każdej sieci przewodowej. Aktualnie możemy wyodrębnić siedem klas kabli sieciowych. Numeracja kabli zależy od ich przepustowości im wyższy numer tym ma większą przepustowość. Skrętki pierwszych dwóch klas stosowane są do realizacji usług telefonicznych i terminalowych. Reszta jest stricte skrętkami umożliwiającymi przesyłanie danych w sieciach komputerowych i w zależności od klasy mogą zostać użyte do budowy sieci Ethernet, Fast Ethernet i ATM.
Kabel typu 1 (klasa A)
Jest to kabel telefoniczny wykorzystywany do realizacji usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz. Ten rodzaj skrętki jest nieekranowany jest odpowiedni do przesyłania głosu jednakże nie nadaje się do przesyłania strumienia danych.
Kabel typu 2 (klasa B)
Typ kabla przeznaczony dla aplikacji głosowych oraz usług terminalowych działa z pasmem częstotliwości do 4 MHz. Tak jak kabel klasy pierwszej jest nieekranowany oraz dodatkowo posiada dwie pary skręconych przewodów.
Kabel typu 3 (klasa C)
Ten typ kabla zapewnia szybkości transmisji do 16 MHz o przepustowości do 16 Mb/s. Znajduje zastosowanie w typowych sieciach LAN. Kabel dysponuje czterema typami przewodów i jest najniższą kategorią skrętki pasującą do sieci Token ring.
Kabel typu 4
Ten kabel pracuje w zakresie 20 MHz i o przepustowości rzędu 16 Mb/s. Nie jest powszechnie używany.
Kabel typu 5 (klasa D)
Jest przeznaczony przede wszystkim dla szybkich sieci lokalnych. Obejmuje aplikacje działające w częstotliwości do 100 MHz. Dla połączeń UTP maksymalna długość kabla wynosi 100m a dla połączeń STP maksymalnie do 250m. Długość można zwiększyć poprzez zastosowanie wzmacniacza sygnału. Skrętka posiada impedancję 100 Ohmów. Na tym rodzaju skrętki możliwy jest również montaż sieci telefonicznych działających równolegle z siecią Ethernet.
Kabel typu 6 (klasa E)
Skrętka obejmuje zakres częstotliwości do 250 MHz z maksymalną przepustowością do 200 Mb/s. Na tej skrętce można zaimplementować sieć Gigabit Ethernet 4×250 MHz = 1 GHz oraz ATM do 622 Mb/s. Skrętka typu 6A (klasa EA) dodatkowo obejmuje częstotliwości do 500 MHz.
Kabel typu 7 (klasa F)
Skrętka typu siódmego zapewnia realizacje aplikacji działających w paśmie do 600 MHz. Zapewnia realizacje systemów transferu strumienia danych z prędkościami przekraczającymi 1 Gb/s. Skrętka typu 7A (klasa FA) dodatkowo obejmuje częstotliwości do 1000 MHz.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.