Stacje diagnostyczne w jakich przeprowadzamy badania naszych pojazdów są specjalistycznymi ośrodkami, które posiadają sprzęt pozwalający na dokładne określenie jakie parametry mają poszczególne jego funkcjonalności. Porównując je jednak do stacji diagnostycznych badających na przykład maszyny i urządzenia wykorzystywane w kolejnictwie, hutnictwie czy górnictwie, to dość nieskomplikowane elementy.  Diagnostyka specjalistycznych maszyn jest bardzo ścisłą dziedziną, która wymaga najnowocześniejszego sprzętu oraz ciągle doskonalonej wiedzy.

W takich stacjach diagnostycznych, które muszą posiać certyfikaty i pozwolenia,  przeprowadza się całościowe badania i analizy wyprodukowanych, często prototypowych sprzętów. Od wyników tych badan zależy czy dany pojazd lub maszyna będzie mogła zostać udostępniona do powszechnego użytku. Najczęściej używanymi narzędziami, jakie pozwalają na przeprowadzenie tego typu testów jest maszyna współrzędnościowa czy  laser tracker oraz bardzo delikatne czujniki służące do wykonywania takich badań jak  pomiary hałasu czy pomiary akustyczne.

Do podstawowych badań, jakie wykonywane są na maszynach należą analiza wytrzymałościowa – określająca jakość materiału i moc przeciążeń jakim może poddany zostać dany pojazd,  obliczenia numeryczne i termowizja. Niezbędne jest również wykonywanie software testing – bez odpowiedniego działania oprogramowani i elektroniki, żadne urządzenie dziś nie jest bowiem w stanie działać prawidłowo. Placówki takie jak stacje diagnostyczne jeszcze do niedawna były jedynie państwowe. Dopiero od niedawna zaczęły funkcjonować prywatne punkty badawcze. Działają one jednak bez zarzutu. Dzięki systematycznym kontrolom i ścisłym wymogom, jakie muszą spełnić, oraz dzięki współpracy z ośrodkami naukowymi, są one niezwykle wyspecjalizowane w swojej dziedzinie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.