Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że podstawową potrzebą, jaką mają rośliny, jest potrzeba odpowiedniego naświetlenia. Jest to kwestia o jakiej nie można zapominać podczas zakładania ogrodów. Słońce jest podstawowym źródłem energii wykorzystywanej przez rośliny w procesie fotosyntezy.
(Fotosynteza, to biochemiczny proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, przez komórki roślin, przy udziale światła) Promieniowanie słoneczne wpływa na wiele procesów zachodzących w roślinach. Procesy wzrostu i rozwoju roślin, które są motywowane przez światło to również między innymi: wydłużanie pędów, wybarwienie liści, zakwitanie i starzenie się roślin. Warunkiem zakwitania wielu roślin jest również określony charakter okresowych zmian długości dnia i nocy — fotoperiod. Rośliny tzw. dnia krótkiego (na przykład: chryzantema, poinsecja) zakwitają, gdy czas oświetlenia w ciągu doby nie przekracza określonej wartości granicznej, a rośliny tzw. dnia długiego (na przykład: gipsówka wiechowata), gdy okres ten nie jest krótszy. W przypadku obu grup roślin ważna jest odpowiednio długa noc. Promieniowanie widzialne — światło — to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali 380–780 nm.
Rośliny cieniolubne (np. paprocie, hosty, brunery) przystosowane są do niskiego natężenia światła i wymagają stanowisk cienistych. Z kolei rośliny światłolubne (np. róże, lawenda, pustynnik ) dobrze rosną tylko w warunkach silnego nasłonecznienia.
Jeśli rośliny będą posadzone na niewłaściwym dla swoich potrzeb stanowisku ich procesy życiowe zostaną zachwiane, co wyraźnie odbije się na ich wyglądzie. Roślina cieniolubna posadzona w słońcu ulegnie poparzeniu, a światłolubna w cieniu zachoruje lub obumrze.
Pamiętać należy, że projektowanie ogrodów, to nie tylko kwestie estetyczne, należy tez zwrócić uwagę na potrzeby roślin względem światła i gleby. Często niestety wymagania dotyczące światła łączą się z wymaganiami dotyczącymi gleby – związane jest to z pochodzeniem poszczególnych gatunków roślin. Te które lubią słońce często lubią tez gleby przepuszczalne, te z cienistych zakątków będą lepiej czuły się w próchnicznych podłożach. Dlaczego? Łatwo to zrozumieć, kiedy wyobrazimy sobie skąd rośliny pochodzą. Jeśli dany gatunek w naturalnym siedlisku rósł w lesie, to zwykle zwieszały się nad nim korony drzew, więc nie miał zbyt wiele światła; potem z tych koron spadły liście, czyli tworzyła się próchniczna gleba.. i wszystko staje się jasne. Pamiętajmy o tym: ogrody projekt i wykonanie, to nie tylko zakupy tego, co nam wpadnie w oko w sklepie, musimy pomyśleć też o tym czy będzie to potem dobrze rosło i wyglądało.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.