bielizna w starożytnym egipcieNie  sposób wyobrazić sobie szykownej kreacji bez odpowiednio dopasowanej do niej bielizny. Dobrej jakości negliż stał się podstawowym elementem garderoby, nie tylko ze względu na walory wizualne, lecz także użytkowe.  W końcu odzież spodnia to nasza „druga skóra”.

Historia listka figowego

 

Długa historia  bielizny sięga swoimi korzeniami do biblijnych postaci Adama i Ewy. Kosztując owoce z „drzewa poznania dobra i zła”,  ludzie ci w jednej chwili spostrzegli, że są nadzy. W ten sposób po raz pierwszy w dziejach naszego gatunku pojawiła się potrzeba posiadania ubrania. Takie były początki zawrotnej kariery listka figowego.

Ötzi i skórzana przepaska

Tyle mówi nam przekaz biblijny. Jeśli chodzi o twarde dowody , to dzięki znalezisku dokonanemu na początku lat 90-tych ubiegłego wieku w austriackiej części Tyrolu wiemy, że już ponad 5000 lat temu mężczyźni używali bielizny w postaci skórzanych przepasek biodrowych.  Mowa tu o słynnym Ötzi, naszym dalekim przodku, samotnie przemierzającym alpejskie góry i doliny. pośród nich przyszło mu  zginąć, prawdopodobnie  z powodu odniesionych  ran. Jednak doskonale zachowane na lodowcu ciało wraz z licznymi artefaktami przetrwało w stanie niemal nienaruszonym aż do naszych czasów.

 Egipski szendit

Dwa tysiąclecia później, bo około roku 1352 p.n.e.  umiera egipski faraon Tutenchamon. Archeolodzy badający jego zmumifikowane zwłoki odkryli, że ciało władcy owinięte zostało 145 razy wokół bioder płóciennym pasem tkaniny . Wiemy również, że Egipcjanie nosili krótkie, przypominające spódniczki stroje, zwane szendit. W upalnym klimacie subtropikalnym nie bez znaczenia był również barwa strojów. Ze względów praktycznych jak i religijnych preferowano biel. Kolor ten  uchodził za najczystszy, jednoczenie sprawdzał się przy silnym nasłonecznieniu.

 Rzymskie femoralia

Nie wszyscy wiedzą, że współcześnie bardzo popularne bokserki  miały swojego protoplastę już w czasach istnienia Imperium Romanum. Były nimi sięgające do kolan spodenki zwane femoralia. Najczęściej szyto je z solidnego a jednoczenie przewiewnego lnianego płótna. Z tego względu femoralia używane były przez legionistów, chroniąc ich ciała przed otarciami spowodowanymi noszeniem ciężkiej zbroi łuskowej, kolczugi a w wiekach późniejszych  bardziej zaawansowanej zbroi segmentowej, znanej pod nazwą lorica segmentata.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika