Śpiąca kobietaJak istotny jest sen w naszym życiu? Bardzo istotny. Sporo osób przyzna, że ma tego świadomość.

Jak się jednak często okazuje, jest to świadomość niezwykle płytka. Wiemy o tym, ale zachowujemy się tak, jakbyśmy nie wiedzieli i często poświęcamy cenne godziny snu w imię innych „wielkich” wartości. Choćby takich jak kolejny odcinek serialu w telewizji.

Czym grozi niedostateczna ilość snu? Jakich dobrodziejstw możemy się spodziewać, jeśli będziemy sypiać właściwie?

Oto skrócona lista:

1. Człowiek niewyspany staje się wyjątkowo mocno podatny na stres. Drażliwość, niecierpliwość, to typowe objawy niedoboru snu. Czasami mówi się o kimś, że „wstał lewą nogą z łóżka”. Wszystko jedno, którą nogą wstał, liczy się to, czy się wyspał.

2. Istnieje całkiem pokaźna ilość studiów i badań naukowych, których wyniki sugerują, że brak snu wpływa na wagę ciała. Im krócej śpimy, tym ciężsi się stajemy. Nic dziwnego, że dwie wielkie plagi cywilizacyjne: otyłość i niedobór snu rozwijają się równolegle, skoro jedna wynika z drugiej. Wpływ na to ma zakłócenie równowagi hormonalnej wywołane zbyt małą ilością snu.

3. Lekceważenie potrzeby snu upośledza produktywność. O wpływie niedostatecznego odpoczynku nocnego na zaburzenia zdolności do skupienia uwagi i na umiejętność koncentracji nie trzeba nawet zbyt dużo mówić. Każdy to wie, bo każdy tego doświadczył. Poza tym, dobry sen poprawia pamięć.

4. Podobnie jak na produktywność, tak samo brak snu wpływa ujemnie na kreatywność. Zmęczony umysł pracuje na zwolnionych obrotach, trudno o nowatorskie pomysły, kiedy oczy zamykają się same. Lekarstwem mogą okazać się tak zwane „drzemki mocy”, które – odpowiednio stosowane – dostarczają energii, relaksują, ułatwiają myślenie, aktywują kreatywne centra w mózgu.

5. Coraz więcej się mówi o tym, że brak snu uprawdopodabnia pojawienie się pewnych ciężkich chorób. To powiązanie jest być może niebezpośrednie i związane jest także z innymi czynnikami ryzyka, jednak naukowcy upierają się, że związek jest znaczny. Na jakie choroby naraża ludzi brak snu? Na przykład na cukrzycę, zawał serca, udar, artretyzm i wiele innych.

6. Sen upiększa, wygładza zmarszczki, likwiduje worki pod oczami. Poza tym, ludzie regularnie dobrze sypiający, wolniej się starzeją i dłużej wyglądają młodo.

7. Skoro ktoś wolniej się starzeje, to czy oznacza to też, że będzie żył dłużej? Oczywiście. Jeśli rzadziej się denerwujesz, nie zjada Cię stres, cieszysz się dobrym zdrowiem i mniej jesteś narażony na ciężkie choroby, to nie ma siły, musisz żyć dłużej.

Warto zapewnić sobie zdrowy sen każdej nocy. Ale jak sobie pomóc, aby lepiej spać?

Ważne jest zarówno wyposażenie sypialni: łóżko z elastycznym stelażem, uzbrojone w ortopedyczne materace, jak i odpowiednio niska temperatura w sypialni, brak akustycznych zakłóceń, ciemność sprzyjająca produkcji hormonu snu, melatoniny. Równie wielkie znaczenie mają nawyki: pewna regularność co do godzin kładzenia się spać, wyeliminowanie oglądania telewizji czy grania w gry komputerowa na krótko przed snem, unikanie ciężkich posiłków na późną kolację.

Ogromne znaczenie ma także kondycja psychiczna człowieka w momencie, kiedy idzie on do łóżka. Jeśli uda się tam zestresowany, trudno będzie mu zasnąć. Warto więc poświęcić przed snem trochę czasu na relaksację, a może nawet na medytacją. To będzie czas dobrze spędzony.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika