Większość z nas rodzi się z wadami zgryzu, ale na szczęście wady te można leczyć i to leczyć zupełnie bezinwazyjnie. Zajmuje się tym ortodoncja – dział stomatologii odpowiedzialny za profilaktykę i leczenie wad szczękowo-twarzowych i zgryzu. Lekarz ortodonta jest specyficznym lekarzem, bo w zasadzie nie wykonuje żadnych zabiegów inwazyjnych: nie nawierca, nie szlifuje, nie rekonstruuje zębów, a jedynie przy pomocy specjalnych aparatów umożliwia nam wykonanie bezinwazyjnej korekty.

Dlaczego umożliwia a nie przeprowadza osobiście?

Dlatego, że przebieg i efekty leczenia ortodontycznego, patrz: ortodoncja Warszawa, są w głównej mierze uzależnione od pacjenta. Nosząc aparat, wykazując sporą dozę cierpliwości, dbając o zęby mamy szansę na uzyskanie poprawy. Bez naszego zaangażowania leczenie jest zwyczajnie niemożliwe.

Ortodoncja to głównie aparaty ortodontyczne

Korekty zgryzu dokonuje się przy pomocy aparatu. Aparat taki (stały, bądź ruchomy) oddziałuje na zęby przy pomocy określonej siły stopniowo doprowadzając do zmiany ich położenia (i ułożenia) w najbardziej pożądanym kierunku. To na etapie wyboru i ustawiania parametrów nacisku aparatu lekarz ortodonta odgrywa główną rolę, patrz: ortodoncja Warszawa.

Ortodonta ma prawo odmówić przeprowadzenia zabiegu

Kiedy? Wtedy gdy pacjent nie jest w stanie zapanować nad obawami (o podłożu psychicznym) i wtedy, gdy stan zębów pacjenta wskazuje na zaniedbania higieniczne.
Higiena również w przypadku ortodoncji, patrz: ortodoncja Warszawa, ma kluczowe znaczenie, a to z tego względu, że jednym ze skutków ubocznych noszenia aparatu może rozwój próchnicy w obrębie tych części zęba, które mają styczność z aparatem. Ważne: każdy taki przypadek jest tylko i wyłącznie efektem zaniedbań ze strony pacjenta.
Efekty leczenia ortodontycznego nie zawsze pokrywają się z oczekiwaniami
Nie wszystkie wady zgryzu nadają się do korekty ortodontycznej, patrz: ortodoncja Warszawa. O tym, jakich efektów można się spodziewać informuje lekarz przed rozpoczęciem leczenia.

W niektórych przypadkach leczenie ortodontyczne warto wspomóc leczeniem protetycznym – ortodoncja i protetyka doskonale się uzupełniają.

Zdjęcie: Jason Regan, źródło: commons.wikimedia.org

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.