ręka

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która ma tendencje do nawracania. Co zrobić, żeby pozbyć się tego nieestetycznego schorzenia? Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby, żeby tego dokonać? Zacznijmy jednak od początku.

Co to jest łuszczyca i skąd się bierze?

Łuszczyca to choroba, która dotyka około pięciu procent populacji na świecie. Przypuszcza się, że choroba ta jest dolegliwością wrodzoną oraz nabywaną dziedzicznie – wielogenowo.

Łuszczyca ma zazwyczaj przebieg łagodny i w niektórych przypadkach ustępuje samoistnie, aczkolwiek ma skłonność do nawracania. Jeżeli ktoś cierpi na to schorzenie może być spokojny, ponieważ łuszczyca nie przekształca się w złośliwe zmiany oraz nie jest chorobą zakaźną, a więc jest niegroźna dla otoczenia.

Jak objawia się łuszczyca?

Łuszczyca objawia się powstawaniem rumieniowych ognisk, które pokryte są srebrnawą łuską. Ogniska zmian nie zlewają się ze sobą. Przy niezbyt wzmożonym nasileniu choroby ogniska łuszczycowe najczęściej pojawiają się na skórze kolan, łokci, owłosionej skórze głowy czy w okolicy pępka oraz odbytu. Jeżeli natomiast łuszczyca ma stan zaawansowany, wówczas zmiany łuszczycowe mogą występować na całym ciele.

Problemy z paznokciami również mogą być objawami łuszczycy, jednakże bardzo często schorzenie to mylone jest z grzybicą. Łuszczyca na paznokciach objawia się występowaniem żółtych plamek. Czasami też na płytce powstają bruzdy poprzeczne oraz podłużne.

Odmiany łuszczycy

Tak jak na przykład w przypadku łupieżu, nie ma jednej odmiany łuszczycy. Wyróżnia się kilka typów tego schorzenia.

Łuszczyca pospolita to – jak sama nazwa wskazuje – najczęściej występujący rodzaj schorzenia. Dotyka bowiem około dziewięćdziesiąt procent chorych na łuszczycę. Łuszczyca tego typu objawia się występowaniem wypukłych placów, które pokryte są srebrną łuską.

Łuszczyca krostkowa to odmiana schorzenia, które charakteryzuje się występowaniem wypukłych guzków. Guzki te wypełnione są ropą. Skóra dotknięta krostkami jest zaczerwieniona i wrażliwa. Gdzie można spodziewać się takiej łuszczycy? Schorzenie to występuje najczęściej na dłoniach lub stopach.

Łuszczyca stawowa to inaczej łuszczycowe zapalenie stawów. Ten rodzaj łuszczycy należy do jednej z najbardziej groźnych odmian schorzenia. Choroba ta może doprowadzić do przewlekłego zapalenia stawów. Trzeba jednak wiedzieć, że nieleczona łuszczyca stawowa może doprowadzić do kalectwa.

Łuszczyca kropelkowata to kolejny typ łuszczycy. Schorzenie to charakteryzuje się występowaniem licznych, małych, owalnych punkcików. Kropelki takie występują najczęściej na tułowiu. Łuszczyca kropelkowata może występować wraz z paciorkowym zapaleniem gardła.

Łuszczyca brodawkująca objawia się występowaniem nierównym przerostem naskórka. Cechą charakterystyczną jest problem ze wzmożonym rogowaceniem naskórka.

Jednak to nie wszystkie odmiany łuszczycy. Można również wyróżnić między innymi: łuszczycę brudźcową, łuszczycę odwróconą, czy łuszczycę plackowatą.

Jak leczyć łuszczycę?

W leczeniu łuszczycy bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza. Oczywiście nie jesteśmy w stanie sami ocenić, który rodzaj łuszczycy nam „doskwiera”. Najlepiej więc udać się do dermatologa. Specjalista oceni fachowym okiem i dobierze odpowiedni rodzaj leczenia.

Łuszczycę można leczyć za pomocą środków farmaceutycznych. Są to wszelkiego rodzaju maści, kremy, żele. Czasami takie leczenie wystarcza – najczęściej w przypadku łagodnych odmian łuszczycy. Miejscowe leczenie za pomocą takich specyfików powoduje usunięcie srebrnych łusek oraz przyczynia się do hamowania wzmożonego podziału komórek naskórka. W leczeniu farmaceutycznym można także leczyć środkami doustnymi (jest to tak zwane leczenie ogólne). Przydatne mogą okazać się między innymi: retinoidy, hydroksymocznik, leki biologiczne czy antybiotyki.

Czasami można zastosować leczenie domowe. Jednakże ja byłabym ostrożna, ponieważ czasami można sobie dodatkowo zaszkodzić, a nie pomóc. Leczenie domowe polega na przygotowaniu różnego rodzaju maści, kremów i innych mazideł.

Leczenie łuszczycy może odbywać się także za pomocą hormonów. Aczkolwiek powoli zaczyna odchodzić się od leczenia łuszczycy tą metodą, bowiem przy dłuższym leczeniu sposób ten nie jest skuteczny, a ponadto może wywoływać wiele skutków ubocznych.

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się leczenia za pomocą fototerapii i fotochemioterapii. Naświetlanie nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich chorych. U niektórych pod wpływem działania promieniowania UVA czy UVB następuje nasilenie objawów schorzenia.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.