twarz
Co zrobić, żeby meszek nad górną wargą stał się mniej widoczny? Okazuje się, że mamy do wyboru kilka metod, by skutecznie się go pozbyć. Sięgnij po podane poniżej sposoby i nie pozwól, by nieestetyczny wąsik zepsuł ci humor i wpędził w kompleksy.

Rozjaśnianie

Chciałoby się powiedzieć: „ach, ten wąsik„…. Nie należy jednak wzdychać, lecz działać. Jeżeli meszek, który znajduje się nad górną wargą nie jest zbytnio obfity ani też za bardzo ciemny, możesz poddać go rozjaśnianiu. Dzięki temu wąsik szybko przestanie być widoczny. Wystarczy, że do tego celu wykorzystasz specjalny krem, którego substancją czynną jest najczęściej nadtlenek wodoru o stężeniu trzy procent (czyli woda utleniona). Zabieg taki należy przeprowadzać raz na trzy tygodnie.

Rozjaśnianie wąsików to sposób nie tylko tani, ale i prosty. Jednorazowo używamy bowiem niewielką ilość specyfiku. Ale bez wad się nie obejdzie. Pierwsze trudności możesz napotkać już przy jego kupnie. Ciężko go dostać, bowiem produkcją takich preparatów zajmuje się niewiele firm kosmetycznych. Po drugie – jeżeli twoje włoski są zbyt ciemne, wówczas musisz liczyć się z tym, że pod wpływem działania wody utlenionej mogą przebarwić się nie na blond, lecz pomarańczowy. Kolejną wadą jest to, że kremy rozjaśniające mogą okazać się mało pomocne kobietom o ciemnej karnacji. W wielu przypadkach rozjaśnianie włosów może skończyć się również białymi plamami na skórze.

Wyrywanie

Włoski znad górnej wargi można również usunąć za pomocą pęsety albo wosku. Nie jest to jednak metoda dla wszystkich, lecz tylko dla tych kobiet, które są odporne na ból. Wyrywanie włosów jest niezwykle bolesne – szczególnie na twarzy, gdyż skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa.

Wyrywanie włosków należy powtarzać raz na dwa tygodnie, co może być dość uciążliwe. Ponadto należy pamiętać, by po zabiegu wyrywania podrażnioną skórę ukoić. Trzeba zastosować specjalne kosmetyki zawierające substancje łagodzące (specjalne żele przeznaczone do pielęgnacji skóry po depilacji). Dobrze sprawdzi się także maść nagietkowa albo po prostu spryskiwanie miejsc wydepilowanych wodą termalną.

Potrzebne mogą okazać się również preparaty, które ochronią podrażnioną skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych. Kremy powinny zawierać faktor co najmniej 30.

Podziałaj laserem

Depilacja laserowa jest metodą, która pozwala na pozbycia się nieestetycznego wąsika raz na zawsze. By bezpowrotnie zniszczyć wszystkie zbędne włoski potrzebujesz kilku serii naświetlań. Jest to metoda dość kosztowna, bowiem za jeden seans trzeba zapłacić około 200 złotych.

Uważa się, że wysoką skutecznością cechują się lasery diodowe (zabieg może być bolesny) albo lasery neodymowo-yagowe (zabieg nimi nie boli, jednak by zabieg był skuteczny, trzeba go powtarzać kilka razy więcej niż w przypadku depilacji za pomocą lasera diodowego).

Zabieg depilacji laserowej trzeba powtarzać kilka razy – w odstępach kilku tygodniowych. Im włoski są grubsze i ciemniejsze, tym lepiej: szybciej się ich pozbędziesz. Pamiętaj, że depilacja laserowa usuwa wyłącznie włoski, które znajdują się w fazie wzrostu. To właśnie dlatego konieczne jest kilkakrotne powtarzanie depilacji.

Pamiętać należy również o tym, że skóra po depilacji laserowej wymaga szczególnej pielęgnacji. Ponadto trzeba również zadbać o to, by wydepilowane miejsca chronić przed działaniem promieni słonecznych. Ponadto nie jest wskazane stosowanie specyfików myjących, które zawierają mydło oraz alkohol. Trzeba także wstrzymać się od stosowania peelingów oraz stosowania balsamów brązujących oraz samoopalaczy.

Lepiej nie używaj maszynki

Najprostszym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia jest maszynka do golenia. Usuwa ona włoski szybko i bezboleśnie. Niestety ma jedną i to dość znaczącą wadę – włoski bardzo szybko odrastają. Co więcej – odnosi się wrażenie, że te nowo wyrastające są znacznie ciemniejsze i grubsze.

Dlatego też nie polecam stosowania tej metody, choć jest tania, bezbolesna i szybka. No chyba, że chcemy wyglądać jak mężczyźni, którzy codziennie używają maszynki, by pozbyć się zarostu.

Kiedy po radę do endokrynologa?

Twój wąsik ostatnimi czasy stał się nieco bardziej zagęszczony? A na dodatek na podbródku pojawiły się kolejne włoski? Boisz się, że zamieniasz się w mężczyznę albo – co gorsza – w wilkołaka? Bardzo prawdopodobne, że masz zawirowania hormonalne. Bywa i tak, że przyczyną nadmiernego owłosienia u kobiet w miejscach, które są miejscami typowymi dla mężczyzn jest choroba zwana hirsutyzmem.

Przyczyną tego schorzenia jest podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Choroba ta może być dziedziczona, może również pojawić się podczas ciąży na skutek zaburzeń hormonalnych. Czasami hirsutyzm to efekt niektórych nowotworów czynnych hormonalnie, na przykład raka tarczycy czy guzy jajników.

Rozpoznanie tej choroby odbywa się u endokrynologa. Bada się wówczas poziom stężenia testosteronu, androstendionu oraz dehydroepiandrosteronu. W niektórych przypadkach wykonuje się badania ginekologiczne.

Leczenie polega na podawaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, leków zawierających ketokonazol czy finasteryd.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.