Bateria słoneczna

Energia słoneczna jest największym i niewyczerpalnym źródłem energii. Mimo, że do Ziemi dociera zaledwie niewielka część promieniowania słonecznego, to wystarczą zaledwie dwa tygodnie, aby dotarło do nas tyle energii, ile potrzebują wszyscy ludzie na rok życia.

Energia słoneczna jest to więc nic innego, jak promieniowanie słoneczne przetworzone na energię elektryczną. Energia słoneczna może być wykorzystywana w sposób pośredni lub bezpośredni. Sposób bezpośredni ma miejsce wtedy, gdy energia słoneczna jest przetwarzana w energię cieplną lub elektryczną przez baterie słoneczne, panele słoneczne czy kolektory słoneczne. Bateria słoneczna przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną. Baterie słoneczne najczęściej montuje się na dachach domów. Można jednak montować je również na dachach przybudówek. Baterie słoneczne zwane również panelami słonecznymi są dostępne na rynku w pięciu typach.

Najbardziej popularnymi panelami słonecznymi są panele zbudowane z krzemu polikryształowego. Sprawność takich baterii słonecznych wynosi 12-14 procent. Aby móc korzystać z prądu również po zmroku, trzeba go zmagazynować. Do tego celu służą akumulatory. Baterie słoneczne wytwarzają prąd stały, należy go więc przekształcić w prąd zmienny, wykorzystywany w domowych urządzeniach elektrycznych. Do tego celu wykorzystywany jest falownik.

W domach jednorodzinnych baterie słoneczne umieszcza się zwykle na dachach. Można je montować na stojakach , zapewniających odpowiednie nachylenie lub bezpośrednio na pokryciu dachu, jeżeli jest spadzisty. Baterie słoneczne można także montować na elewacjach, markizach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przybudówek lub na konstrukcjach wolno stojących. Baterie słoneczne powinny być skierowane na południe, ale mogą być nieznacznie odchylone od tego kierunku, tak by były jak najdłużej nasłonecznione. Bateria pracuje najefektywniej, gdy jej powierzchnia jest nachylona do poziomu pod kątem zbliżonym do 30°. Panele słoneczne powinny być czyszczone dlatego należy zapewnić do nich łatwy dostęp.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika