Rozwój osobisty jest jednym z najważniejszych celów życiowych większości ambitnych ludzi. Szczególnie w czasach, kiedy walczyć trzeba o miejsce pracy i sama wiedza nie wystarcza, żeby spełnić swoje zamierzenia zawodowe. Wykorzystywaliście kiedyś tzw. analizę SWOT swojej osobowości?
Z pewnością ekonomiści dobrze rozumieją już pojęcie analizy SWOT. Od dawna stosowana jest ona jako narzędzie do budowania strategii rozwoju zarówno jednostki terytorialnej, jak również rozwoju przedsiębiorstw. Żeby wiedzieć, w którą stronę prowadzić swój rozwój oraz jakie obrać cele, najpierw należy przeanalizować siebie wewnętrznie oraz swoje otoczenie – zewnętrznie. Właśnie do tego stosowana jest najczęściej analiza SWOT.
Czym jest to badanie? Najprościej rzecz ujmując, możemy powiedzieć, że SWOT to przeanalizowanie naszych sił i słabości, oraz szans i zagrożeń. Siły – to wszystko to, w czym jesteśmy mocni, słabości – stanowią nasze słabsze strony, ale ważne jest że zarówno na nasze siły, jak i na nasze słabości mamy wpływ i możemy je kształtować. Z drugiej strony musimy również określić nasze szanse – wszystko to, co powoduje że możemy osiągnąć założony sukces i jest wynikiem stanu otoczenia oraz działań z zewnątrz, jak również zagrożenia – czyli wszystkie negatywne czynniki z otoczenia, które mogą spowodować utrudnienia w naszym rozwoju oraz stać się jego barierą.
Z gruntu ekonomii, analiza SWOT znalazła zastosowanie również w dziedzinach psychologii. Głównie przy budowaniu i ocenie własnych możliwości rozwojowych. Niewątpliwie, każdy z nas powinien mieć obrany cel swojej kariery, który będzie motorem rozwoju osobistego. Warto zastanowić się zarówno nad naszymi siłami, jak również słabościami oraz ocenić, czy otoczenie będzie nam sprzyjało, czy też stawia na naszej drodze szereg barier. Pamiętajcie, że każdą barierę można ominąć!;)
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.