Rynek mobilnych systemów operacyjnych jest obecnie w imponująco szybkiej fazie rozwoju. Do niedawna jedynymi graczami w tej kategorii byli: Symbian, Windows Mobile, Apple OS X jednak ich pozycja jest coraz bardziej niepewna. Google – największy gigant internetowy wraz z największymi producentami telefonów komórkowych zawiązał Open Handset Alliance która w krótkim czasie stworzyła nową wizję systemów mobilnych – Androida. Inicjatywę powstania tego projektu wsparło już przeszło 30 dużych firm, z których największe to: Samsung, HTC, Intel, Qualcomm, Motorola, Texas Instruments oraz Sprint.
Wszystko zaczęło się w lipcu 2005 roku, kiedy Google kupił małą kalifornijską firmę zajmującą się oprogramowaniem – Android. Ówcześni jej pracownicy, m.in. Rich Miner (współzałożyciel Wildfire), Nick Sears (T-Mobile), Andy Rubin (współzałożyciel firmy Danger), i Chris White (jeden z pierwszych inżynierów w WebTV) natychmiast podęli pracę w Google. Oczywiście cała sprawa nie przeszła bez echa. Szybko pojawiły się dziennikarskie plotki o rzekomym tworzeniu przez giganta oprogramowania i konkurencji dla Microsoftu. Gdy sprawa już nieco ucichła zespół pod kierownictwem Rubina stworzył system operacyjny dla urządzeń mobilnych, bazujący na Linuksie, z myślą o operatorach telefonii komórkowych oraz wytwórcach sprzętu mobilnego.
W grudniu 2006 roku BBC i The Wall Street Journal poinformował o wzmożonych pracach Google nad stworzeniem systemu i przejęciem kontroli nad telefonami komórkowymi. Wraz z tym pojawiły się plotki o rzekomym stworzeniu firmowego urządzenia o nazwie Google Phone lub gPhone. Całą sprawę podsycała informacja o 30 prototypach które Google zaprezentowało producentom urządzeń mobilnych oraz operatorom. Wtedy internetowy gigant oficjalnie zapowiedział o planach stworzenia wolnego systemu operacyjnego opartego na Linuksie.
We wrześniu 2007 roku InformationWeek poinformował, że nadejście gPhona jest już bliskie, ponieważ Google złożył kilka wniosków patentowych z czego wszystkie dotyczyły mobilnej technologii. Dwa miesiące później oficjalnie założono Open Handset Alliance, konsorcjum w którego skład wchodzą Google, Intel, HTC, Qualcomm, Motorola, Sprint Nextel, NVIDIA, oraz, T-Mobile z myślą o rozwoju otwartych standardów dla telefonii mobilnej. Wraz z ogłoszeniem OHA przedstawiono owoc kilkunastomiesięcznej pracy – system Android. Google aby dać dobry start systemowi w nowatorski sposób spożytkował 10 milionów dolarów. Pieniądze można było wygrać w konkursie dla programistów którzy tworzyli gry i aplikacje dostępne obecnie w Android Market. Do chwili zakończenia konkursy, czyli 14 kwietnia 2008 zgłoszono 1788 aplikacji z ponad 70 krajów.
To była historia. Teraz czas na powiew świeżości. Od października 2008 roku dostępny był u amerykańskiego operatora T-Mobile pierwszy historyczny telefon pracujący pod kontrolą Androida – G1. Od lutego 2009 roku również dostępny jest w Polsce pod nazwą Era G1. Od tygodnia dostępny jest już drugi telefon z systemem Google’a – HTC Magic. Do polski dotrze dopiero na przełomie czerwca i lipca. Android jednak na tych dwóch telefonach się nie kończy. Do końca roku zaprezentowanych ma być łącznie ponad 40 urządzeń opartych o ten system. Co ciekawe, ma on pracować nie tylko na telefonach komórkowych, ale także Netbookach czy tabletach. Zgodnie z prognozami Strategy Analytics, Android do końca bieżącego roku zwiększy swoją popularność o 900% co w konsekwencji oznacza 8 milionów sprzedanych urządzeń. Ci sami analitycy twierdzą również, że system Google’a w ciągu dwóch – trzech lat stanie się liderem na rynku telekomunikacyjnym wypierając tym samym Symbiana, Windows Mobile oraz Apple OS X.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.