Nic tak nie denerwuje, jak widok metalowych elementów elewacji czy instalacji odgromowej, które są niszczone przez korozję. Nie dość, że szpecą one wygląd budynku, to jeszcze stają się całkowicie bezużyteczne, gdy uszkodzone przestają spełniać swoje funkcje. Walka z korozją jest niezbędna. Warto więc przyjrzeć się, jakie rozwiązania tego problemu proponuje antykorozja.
Antykorozja – brzmi tajemniczo
Zanim skupimy się na działaniach, które podpowiada antykorozja bez wątpienia przyda się wiedza, czym dokładnie jest sama korozja, z którą zamierzamy walczyć. Najkrócej mówiąc, korozja to proces niszczenia materiałów, przede wszystkim metalowych, do którego dochodzi w wyniku reakcji chemicznej lub elektrochemicznej. Przyczynia się do niej kontakt materiałów ze środowiskiem. Korozja będąca efektem użytkowania danego materiału powoduje duże straty, dlatego też jest ona traktowana przez gospodarkę jako poważny problem. Antykorozja ma w związku z tym za zadanie maksymalną ochronę różnych przedmiotów wykonanych z metali, które będąc w kontakcie ze środowiskiem, są zagrożone zniszczeniem. Naturalnie antykorozja, na którą się zdecydujemy, powinna być adekwatna do korozji zagrażającej danemu elementowi. Korozja dzieli się bowiem na chemiczną oraz powodującą największe straty – elektrochemiczną. Poza tym trzeba mieć na uwadze wszelkie czynniki, które przyspieszają proces niszczenia, takie jak zanieczyszczenia środowiska czy zmiany temperatury i ciśnienia.
Z jakich metod korzysta antykorozja?
Antykorozja walcząc z problemem korozji, naturalnie rozwija się i proponuje coraz to nowsze rozwiązania, skupiające się przede wszystkim na zapobieganiu temu procesowi poprzez ochronę materiałów. Bardzo często stosuje się jednak kilka standardowych rozwiązań. Jednym z nich jest stosowanie specjalnego środka chemicznego, który hamuje proces niszczenia danego materiału. Tworząc ochronną warstwę na powierzchni materiału, środek ten co prawda zmniejsza szybkość postępowania korozji, nie radzi sobie jednak z rdzą i osadem, które powstały wcześniej. Dlatego też dużo lepszym wyjściem, przy którym antykorozja skupia się przede wszystkim na zapobieganiu procesowi korozji jest ochrona katodowa. Ten rodzaj ochrony stawia na przeciwdziałanie elektrochemicznym procesom, które niszczą materiał. Dlatego też do elementu, który chcemy chronić, dodawana jest metalowa, zewnętrzna anoda. Dzięki niej chroniony element staje się katodą i co za tym idzie, uniemożliwiony jest proces korozji. Najprostszym rozwiązaniem, z którego korzysta antykorozja są powłoki metaliczne, nakładane na powierzchnię chronionego przedmiotu. Mogą być one nakładane w różny sposób, często spełniając przy tym funkcję ozdobną.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.