Według prawa Polskiego (jak również praw w innych krajach) lekarstwa mogą być sprzedawane jedynie przez osoby posiadające ku temu odpowiednie uprawnienia. Nasze opcje zakupu ogranicza się więc do wyboru pomiędzy apteką tradycyjną a apteką internetową. Obie mogą być prowadzone jedynie pre osoby, które ukończyły studia farmaceutyczne i posiadają odpowiednio długi staż pracy w aptece (w przypadku absolwentów kierunku aptekarstwo wymagany jest staż trzy letni, w innych przypadkach pięcioletni). Obie drogi dystrybucji lekarstw posiadają swej wady i zalety. Mogło by się wydawać, że całkowite wyparcie aptek tradycyjnych przez internetowe jest rychłe. Dlaczego jednak tak nie jest?
Apteki internetowe
Za przykładem innych branży również farmaceuci postanowili spróbować swoich sił na rynku wirtualnym. Apteka internetowa poza swoim asortymentem nie różni się niczym od innych e- sklepów. Wyposażane są one zazwyczaj w bardzo proste w obsłudze menu, pole wyszukiwania i wirtualny koszyk. Płatności dokonywane są za pobraniem, lub też za pomocą przelewu bankowego.
Jedną z największych i niekwestionowanych zalet tego typu działalności wygoda dokonywania zakupu. Aby kupić potrzebne nam lekarstwa nie jest konieczne opuszczanie własnego domu. Wystarczy komputer lub urządzenie innego typu (np. PDA) mające podłączenie do internetu. Stanowi to niewątpliwie duże ułatwienie dla osób nie mających czasu na odwiedzenie tradycyjnej apteki lub dla osób, dla których może być to być utrudnione lub wręcz niemożliwe (osoby niepełnosprawne, chore itp.). Leki mogą być zamawiane z dostawą do domu lub też odbierane osobiście w tradycyjnej aptece.
Ważna jest możliwość robienia zakupów lekarstw niemal nieustannie. Apteka internetowa jest czynna o każdej porze dnia przez 365 dni w roku. Możliwe jest więc zaopatrzenie się w leki wtedy, gdy jest nam to najbardziej na rękę. Dla osób pracujących jest to rozwiązanie bardzo wygodne.
Dlaczego więc tradycyjna apteka?
Tradycyjne apteki posiadają kilka drobnych, ale dla ich przeciętnego klienta, cech, które jak na razie nie są możliwe do zastąpienia przez apteki internetowe. Przede wszystkim istotny jest bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Lekarstwa to towar, którego kupowanie wywołuje wiele pytań. Odwiedzając tradycyjną aptekę możemy dowiedzieć się o działaniu leku, jego składzie i jego skuteczności z ust osoby posiadającej na ten temat odpowiednią wiedzę. W przypadku aptek internetowych rzadko istnieje możliwość skorzystania z porad na konkretny problem.
Bardzo często aptekarze są w stanie zaproponować osobom zainteresowanym tzw. „zamienniki” czyli lekarstwa o identycznym lub podobnym składzie i działaniu jednak o znacznie niższej cenie. Wielu klientów aptek liczy na znalezienie zamienników lekarstw, których cena niejednokrotnie przekracza ich skromne możliwości finansowe. W przypadku apteki internetowej taka możliwość nie występuje. W kwestii zakupu jesteśmy zdani sami na siebie.
Większość aptek prowadzących sprzedaż za pośrednictwem internetu nie realizuje recept. Sprzedaż lekarstw ogólnodostępnych stanowi dla nich znaczne ułatwienie w obsłudze dużej ilości zamówień. W przypadku zakupu lekarstw na receptę konieczna jest osobista wizyta w aptece i jej okazanie celem możliwości dokonania zakupu.
Podczas wizyty w aptece tradycyjnej leki otrzymujemy w chwili zapłacenia za nie. W przypadku zakupów za pośrednictwem internetu musimy poczekać co najmniej jeden dzień na dostawę lekarstw. Decydując się podczas takiego zakupu na odbiór osobisty musimy odwiedzić aptekę, przez co nie uda nam się ominąć kolejki.
O autorze
Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.