Arginina jest składnikiem pokarmowym, z którego powstają w organizmie związki aktywne biologiczne, ważne dla kształtowania sylwetki, rozwoju zdolności wysiłkowych i utrzymania sprawności seksualnej – agmatyna i tlenek azotu (NO). Umożliwia właściwe dokrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanki mięśniowej, ułatwia rozwój masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej oraz erekcję. Aminokwas ten jest głównym składnikiem preparatu Nitrobolon.
W serii dobrze kontrolowanych badań klinicznych udowodniono, że już 2 g argininy podawane sportowcom przez okres 5 tygodni prowadzi do znacznego, w porównaniu z grupą kontrolną, przyrostu siły całkowitej i beztłuszczowej masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji poziomu tłuszczu oraz produktów rozpadu białek.
Jak działa arginina?
W tej reakcji arginina przemieniana jest w hormon gazowy – tlenek azotu NO. Tlenek azotu uruchamia produkcję cyklicznych nukleotydów. W tkance mięśniowej, cykliczne nukleotydy biorą udział w cyrkulacji krwi, dystrybucji tlenu, aminokwasów, kreatyny i składników energetycznych, generowaniu impulsu siłowego i anabolizmie białek, więc ostatecznie stymulują rozwój siły i masy mięśniowej. W komórkach tłuszczowych natomiast, intensyfikują lipolizę i termogenezę, czyli rozpad cząsteczek tłuszczów zapasowych z wyzwoleniem energii termicznej. W tej reakcji arginina przemieniana jest w poliaminy – nieodzowne elementy maszynerii syntezy białek. Poliaminy nie tylko dobudowują masę białek do komórek mięśniowych, ale również dobudowują nowe komórki mięśniowe do puli już istniejących. Za ich pośrednictwem, dzięki argininie, możemy oczekiwać trwałego przyrostu stabilnej masy mięśniowej. W tej reakcji arginina przemieniana jest w agmatynę – aminę o właściwościach zbliżonych do termogeników – szczególnie johimbiny. Pod wpływem agmatyny dochodzi do wzrostu poziomu cyklicznych nukleotydów, których wpływ na rozwój masy mięśniowej i redukcję tłuszczu opisywany został w paragrafie 1.Arginina jest też przemieniana w kreatynę, czego nie uwzględniono w powyższej informacji, z uwagi na rozpowszechnienie suplementów kreatynowych.
Arginina ulega również całkowitemu, bezproduktywnemu rozpadowi do dwutlenku węgla i wody. Przebieg tej reakcji hamuje jej pośredni metabolit – alfa ketoglutaran /AKG/, który po sprzężeniu z argininą daje AAKG – wielokrotnie zaktywizowaną formę tego aminokwasu.
ZASTOSOWANIE
Odżywki przeznaczone dla osób ćwiczących rekreacyjnie, sportowców wyczynowych.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.