Asset management, czyli… Polaku zarabiaj inwestując
Wiadomo, że aby uzyskać zysk z czegokolwiek, trzeba wiele czasu i zaangażowania, by ów cel został osiągnięty. Dlatego też wiele osób jest nastawionych sceptycznie do inwestowania własnych oszczędności w obawie przed potencjalnym ryzykiem utraty środków. Zrozumiałe, że w tym momencie człowiek mądry powie, że takie myślenie jest błędem i trzeba spróbować; należy przecież pamiętać, że w dzisiejszych czasach praktycznie każda, nawet najdrobniejsza czynność domowa może być ryzykowna. Warto więc choć spróbować dla zaspokojenia własnej ciekawości. W tym celu pomocne będzie zapoznanie się z podstawowymi założeniami tzw. asset management, które w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne.
Asset management – co i jak?
Angielska nazwa asset management oznacza po polsku zarządzanie aktywami. Jest to jedna z zaawansowanych usług finansowych, polegająca na tym, że instytucje finansowe (np. banki) zarządzają majątkami klientów indywidualnych czy też instytucjonalnych. Celem asset management jest osiągnięcie wysokiego wzrostu wartości włożonego przez klientów kapitału lub też uzyskanie założonego zwrotu z określonej inwestycji. Usługę taką nasze polskie prawo określa „zarządzaniem cudzymi pakietami papierów wartościowych na zlecenie”. Specjalizują się w tym domy maklerskie oraz niektóre firmy doradztwa z zakresu inwestycji, mające zazwyczaj w nazwie określenie „asset management”. Instytucje te w imieniu klienta, inwestują powierzone przez niego środki w wybrane instrumenty finansowe
Jak to wygląda w praktyce?
Załóżmy, że dysponujemy wolną pulą oszczędności w wysokości 200 tysięcy złotych i chcemy te pieniądze rozsądnie zainwestować. Wówczas umawiamy się na spotkanie z przedstawicielem domu maklerskiego i po wstępnej rozmowie, podpisujemy z nim umowę. W tym dokumencie zawarte są uzgodnione wcześniej warunki całej inwestycji, np. strategia inwestycyjna, rodzaj możliwych inwestycji, wybrane instrumenty finansowe. Oprócz wszystkich wymienionych wyżej informacji obowiązkiem takiego przedstawiciela jest poinformowanie klienta o ewentualnym poziomie ryzyka związanym z daną inwestycją.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.