Świętokrzyskie skrywa naprawdę wiele interesujących miejsc, które mogą pochwalić się przy tym długimi i zawiłymi historiami oraz dokumentującymi je zabytkami. Jedną z nich jest Podzamcze Chęcińskie – jakie atrakcje czekają tam na turystów?
Podzamcze Chęcińskie dla turystów
Podzamcze Chęcińskie chociaż wydaje się niepozorną wsią w powiecie kieleckim, to jednak skrywa kilka interesujących miejsc, które przyciągają tam co roku turystów. Wszystkie z nich mają za sobą już wiele lat, ale nadal zachwycają i są świadectwem tego, co w okolicy niegdyś się działo.
Dwór obronny
Najbardziej znanym z nich jest dwór obronny, który powstał prawdopodobnie w latach 1630-1657 i został on wybudowany z fundacji starosty chęcińskiego Jana Klemensa Branickiego. W trakcie Potopu Szwedzkiego zamek w Chęcinach został poważnie uszkodzony, dlatego postanowiono przenieść się z niego gdzieś indziej – wybór padł tutaj na Podzamcze Chęcińskie. Początkowo znajdował się tam niewielki drewniany folwark, jednak na zlecenie starosty na jego miejscu zbudowano dwór z prawdziwego zdarzenia. Dwór obronny służył co prawda niezbyt długo, jako że po odbudowaniu zamku w niedalekich Chęcinach oficjele przenieśli się z powrotem do niego, a on sam niestety został przebudowany, przez co utracono jego wyjątkowy charakter. Niemniej jednak nadal zachwyca on swoim wyglądem, chociaż udając się do Podzamcza Chęcińskiego, trzeba się go nieco naszukać, ponieważ jest on ukryty w gęstwinie otaczającego go parku.
Brama wjazdowa
Kolejnym interesującym zabytkiem znajdującym się w Podzamczu Chęcińskim jest barokowa brama wjazdowa, która stylizowana jest a łuk triumfalny. Została ona wzniesiona w XVII wieku na zlecenie starosty Stefana Bidzińskiego, ale jej cel istnienia nie jest do końca wyjaśniony. Niemniej jednak zachwyca ona swoim pięknem i warto ją zobaczyć.
Aleja lipowa
Ostatnią ciekawą atrakcją Podzamcza Chęcińskiego jest tamtejsza aleja lipowa składająca się z ponad 300-letnich drzew. To tam kręcono kiedyś sceny do komedii „Tysiąc talarów” Stanisława Wohla.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.