Średni wiek samochodu jeżdżącego po drogach zachodniej Europy wynosi około 8 lat. W naszym kraju przeciętne auto ma aż 14 lat. W dalszym ciągu sprowadzamy samochody z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, a ich wartość zazwyczaj oscyluje w granicach 15-20 tysięcy złotych. Dla polskiego kierowcy, największe znaczenie mają koszty eksploatacji i ceny, jakie osiągają części samochodowe i akcesoria.
Zdaje sobie sprawę, z tego, że kupując używany samochód prędzej czy później stanie się klientem sklepów oferujących auto części, więc zwraca też uwagę na ceny zamienników. Najczęściej sprowadza się auta marek niemieckich: Opel, Volkswagen. Na dalszym miejscach znajdują się Ford i Audi. Z kolei auto części do Renault, Peugeota i Mercedesa są jednymi z najdroższych, co najprawdopodobniej ma wpływ na stosunkowo niewielką liczbę sprowadzanych z zagranicy samochodów tych marek. Najnowsze raporty donoszą, że najmniej awaryjne są marki produkowane w Azji: Toyota, Subaru, Mazda. W pierwszej dziesiątce znalazł się tez Mercedes, Porsche. Najpopularniejszy wśród sprowadzanych do naszego kraju model-Volkswagen Golf zajął dopiero 22 miejsce.
Zainteresowani kupnem używanego samochodu, mogą szukać go w sieci. Jest tu wiele ofert, wśród których można znaleźć prawdziwe okazje, ale zdarza się, że zdjęcia robione są w ten sposób, by ukryć uszkodzenia, wady samochodów. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, najlepiej osobiście dokładnie obejrzeć interesujący nas samochód. Różnie bywa tez z wiarygodnością różnych komisów sieciowych czy niesieciowych-najlepiej skorzystać z oferty komisów dilerskich, które są najpewniejsze.
Spada natomiast popularność giełd, zazwyczaj jest tam co prawda duży wybór, ale trudno trafić na naprawdę dobrą okazję. Jeśli chcemy zaoszczędzić, najlepiej kopić auto bezpośrednio od właściciela, ominiemy w ten sposób pośredników, ale zwiększymy ryzyko, zwłaszcza, jeśli niezbyt dobrze znamy sprzedającego. W tego rodzaju transakcjach trzeba mieć po prostu dużo szczęścia. W przypadku, kiedy czujemy się oszukani przez druga stronę mamy prawo powołać się na niezgodność towaru z umową i żądać zadośćuczynienia. W praktyce pociągnięcie do odpowiedzialności nieprofesjonalnego sprzedawcę wymaga naprawdę mocnych dowodów, a cała procedura nie należy da najprostszych.
O autorze
Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.