Oczy ujawniają dużo informacji na temat naszego stanu zdrowia, nie tylko to, jaką mamy ostrość wzroku. Badając oczy specjalista może ocenić ogólny stan zdrowia i ujawnić różne choroby.
Oczy to jedyny narząd w naszym organizmie, który umożliwia łatwą ocenę stanu żył i tętnic. Specjalista może bezpośrednio zaobserwować naczynia krwionośne tylnej części gałki ocznej. Oczy mogą pełnić kluczową rolę w diagnozowaniu zaburzeń przemiany materii jak nadciśnienie, cukrzyca czy anemia. Specjalista może dostrzec w oczach wczesne objawy chorób wpływających na jakość widzenia. Dlatego bardzo ważne są regularne badania wzroku, przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości ze wzrokiem.
Ból głowy
Ból głowy zlokalizowany w okolicach oczu może być wynikiem ich przemęczenia, jednak najczęściej powiązany jest z nieskorygowaną wadą wzroku. Przyczyną bólu głowy może być również zapalenie zatok, a także pewne poważne schorzenia. Ważne jest rozpoznanie i w miarę możliwości szybkie leczenie.
Badanie dna oka
Badając dno oka specjalista ma okazje przyjrzeć się naczyniom krwionośnym i sprawdzić stan żył i tętnic. Nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca wpływają na naczynia krwionośne. Lekarz może wykryć te choroby zanim dostrzeże inne objawy. Z badania siatkówki oka można odczytać ważne informacje: pod kątem ryzyka udaru mózgu oraz oznaki podwyższonego cholesterolu we krwi.
Choroby oczu
Najczęstsze choroby oczu to jaskra i zaćma. Jaskra powoduje podwyższone ciśnienie panujące wewnątrz gałki ocznej. Zmiana ciśnienia uszkadza nerw wzrokowy i wpływa najpierw na widzenie peryferyjne a w następnej kolejności na centralne. Pacjenci nie czują i nie zdają sobie sprawy z tego, że mają jaskrę, aż jest za późno żeby jej zapobiec. Nieleczona może spowodować nieodwracalną ślepotę. Dlatego istotne znaczenie ma wczesne wykrycie tej choroby.
Osoby, u których rozwinęła się zaćma, stwierdzają u siebie nieostre widzenie, zauważają, że nocą oślepia ich światło, a także odczuwają dyskomfort prowadząc samochód nocą. Dzieje się tak dlatego, że znajdująca się w oku soczewka ulega zmętnieniu. W celu wyleczenia zaćmy konieczne jest usunięcie soczewki ocznej i zastąpienie jej sztuczną soczewką. Promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza rozwój zaćmy. Dlatego tak ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV przy pomocy filtra UV znajdującego się w okularach i soczewkach kontaktowych. Trzeba jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe z filtrem UV nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych, gdyż nie zasłaniają całkowicie oczu i okolic wokół nich.
Oczy są podatne na schorzenia, którym towarzyszą minimalne objawy. Schorzenia te mogą jednak wywołać szereg problemów od nieostrego widzenia do zupełnej utraty wzroku. Dlatego każdy powinien wziąć odpowiedzialność za swoje oczy i regularnie badać je u specjalisty.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.