Balustrady ze stali nierdzewnej cieszą się od pewnego czasu niesłabnącą popularnością. Klientów zdecydowanych na nowocześnie wyglądającą balustradę nie odstrasza wysoki koszt. O ile we wnętrzach możemy zastosować tańszy materiał w postaci stali nierdzewnej to już na zewnątrz konieczna jest użycie droższej stali kwasoodpornej. Wykonanie balustrady nie jest też proste. Odpadają praktycznie chałupnicze metody. Do wykonania stabilnej balustrady o nienagannym wyglądzie niezbędna jest umiejętność i wprawa w spawaniu tego typu stali oraz cały zestaw profesjonalnych narzędzi. W praktyce balustrady wykonywane są wyłącznie przez wyspecjalizowane ekipy co w znacząco wpływa na koszt tego detalu architektonicznego.
Równie popularne są balustrady tzw. kute. W handlu dostępny jest cały asortyment różnego rodzaju elementów ułatwiających wykonanie takiej balustrady. Materiałem stosowanym w tego typu balustradach jest zwykła stal co w znaczący sposób ułatwia wykonanie. Zwykła stal wymaga odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni. Stosowane jest powszechnie kilka technologii takich jak malowanie proszkowe, cynkowanie czy malowanie pędzlem. Od jakości wykonania powłoki będzie zależała w znacznej mierze trwałość wykonanej balustrady.
Zdarzają się przypadki gdy wykonanie powłoki zabezpieczającej zgodnie z zasadami jest bardzo utrudnione. Ma to miejsce szczególnie w przypadku dużych konstrukcji. Gabaryty takiej poręczy mogą uniemożliwić ocynkowanie lub lakierowanie proszkowe. Innym problemem jest transport dużej gabarytowo konstrukcji na obiekt. Wystarczy wyobrazić sobie zwykłą balkonową balustradę o długości 3 m. Wniesienie jej po schodach może być niemożliwe. Pozostaje więc użycie dźwigu co podniesie koszt inwestycji lub spawanie konstrukcji na obiekcie. Ostatnia opcja znacząco sposób obniża jakość wykonania balustrady oraz praktycznie uniemożliwia wykonanie prawidłowego zabezpieczenia antykorozyjnego.
Nowością na runku jest system akcesoriów do budowy poręczy i balustrad BATOL. W asortymencie systemu możemy znaleźć kilkadziesiąt elementów pasujących wymiarami do typowych dostępnych w handlu rur czy profili stalowych. Część elementów wykorzystuje połączenia skręcane. Takie podejście umożliwia wykonanie elementów balustrady w warsztacie, odpowiednie zgodne z technologią wykonanie powłoki antykorozyjnej i ozdobnej. Gotowe elementy balustrady można bezproblemowo przetransportować na budynek a tam bez narażenia ich na uszkodzenie zmontować w całość używając najprostszych narzędzi.
Akcesoria BATOL ułatwiają spawanie elementów balustrady. Są tak zaprojektowane aby wykonawcy pozostało wykonanie jedynie niezbędnych spoin w łatwo dostępnych miejscach lub spawy znajdują się w miejscach całkowicie niewidocznych. Wpływa to w znaczący sposób jakość gotowego wyrobu. System ze względu na wszystkie ułatwienia pozwala na wykonanie balustrady również majsterkowiczom posiadającym podstawowe narzędzia i umiejętności. Wszystko to sprawia że balustrada wykonana ze standardowych profili stalowych z wykorzystaniem akcesoriów BATOL może być cztero a nawet sześciokrotnie tańsza niż analogiczna wykonana ze stali nierdzewnej czy kwasoodpornej.
Na zakończenie należy dodać że wykorzystanie zwykłej stali daje bardzo szeroki wachlarz możliwości dekoracyjnych. Balustrada może zostać ocynkowana, pomalowana proszkowo na dowolny kolor oraz z nadaniem różnych faktur lub w wersji najtańszej pomalowana pędzlem. Ciekawym rozwiązaniem może być łączenie z innymi materiałami np. słupek wykonany ze zwykłej stali lakierowanej na dowolny kolor oraz poręcz ze stali nierdzewnej lub drewna. Więcej informacji na temat systemu na stronie www.machin.pl/katalog .
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.