Budowa domu to nie tylko wybieranie koloru ścian, pokrycia dachu, czy materiału na zasłonki. Gdyby tak było nikt nie przejmowałby się budową. Sytuacja jednak pokazuje, że budowa domu to wyzwanie na miarę zdobycia szczytu w Alpach. Co ciekawe wcale nie chodzi o wykonanie wszystkich prac budowlanych i aranżacyjnych. Problemem zazwyczaj staje się sterta pozwoleń i dokumentów niezbędnych do tego, by dom mógł rzeczywiście znaleźć się na naszej działce.
Podstawą budowy domu jest pozwolenie na rozpoczęcie prac. Bez niego każda budowa jest nielegalna i jeśli tylko zaistnieją ku temu warunki możemy zostać zmuszeni do jej rozbiórki.
Aby takie pozwolenie uzyskać musimy zebrać takie dokumenty jak:
- projekt budowy – który zapewni pracowników Urzędu o tym, że dom jest stworzony przez projektanta z odpowiedniej izby samorządu zawodowego, wskaże także wielkość domu, rozmieszczenie na działce,
- oświadczenie o nabyciu przez nas prawa do użytkowania danego gruntu,
- zaświadczenie potwierdzające, że nasza działka jest wpisana w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Jeśli chodzi o dom jednorodzinny to byłoby właściwie na tyle. Znacznie większe utrudnienia i bieganina z Urzędu do Urzędu czeka inwestorów trudniących się stawianiem budynków przeznaczonych do użytku publicznego.
Dokumentów ciąg dalszy
Nikt nie wyda nam pozwolenia na budowę jeśli nie potwierdzimy, że do naszego budynku mieszkalnego może być doprowadzona woda, energia elektryczna, sieć kanalizacyjna oraz ciepło. Wnioski o ich podłączenie składamy w miejscowych przedsiębiorstwach zarządzających ich siecią.
Jeśli do naszej działki nie ma możliwości podłączenia wody to możemy stworzyć własne ujęcie wody w postaci studni, a w przypadku problemów z kanalizacją wystarczy wykopać szambo.
Podstawą działki budowlanej jest bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Jeśli takiej możliwości nie ma możemy wystarać się o tzw. służebność drogową (czyli przejazd do drogi np. przez działkę sąsiada).
Jeśli na naszej działce planujemy utworzenie stawu lub studni, której głębokość będzie przekraczała 30 m to pamiętajmy o odpowiednim pozwoleniu wodnoprawnym.Wniosek dotyczący wody i ujęć wodnych składa się w starostwach.
Niektórym wydaje się, że działka na której znajduje się nasz dom uprawnia nas do samowolki. Nic bardziej mylnego. Pozwolenie musimy także uzyskać w momencie, gdy chcemy usunąć jakiekolwiek drzewo kolidujące nam np. w projekt domu. Co ciekawe może się okazać że nasza działka zapisana jest w rejestrze zabytków. Wówczas pozwolenie o wycięciu drzewa uzyskamy wyłącznie w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Wreszcie, aby uzyskać pozwolenie na budowę niezbędne będzie dołączenie do kompletu dokumentów także wyniku badania geodezyjno technicznego. Przy zwykłej zabudowie jednorodzinnej badanie takie może przeprowadzić również projektant naszego domu.
O ów badaniu warto jednak pamiętać nie tylko przez pryzmat samego uzyskania pozwolenia. Jest ono bowiem bardzo przydatne także dlatego, że dokładnie wskaże nam jaki rodzaj gruntu znajduje się na naszej działce oraz jakie rodzaje materiałów budowlanych będą najlepsze dla takiego rodzaju działki.
Więcej o temacie zakupu działki, nieruchomości lub budowie domu znajdziesz tutaj.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.