Na pewno nie raz słyszeliśmy o lokatach bankowych. Lokata jest to umowa z bankiem, na podstawie której bank zarządza naszymi pieniędzmi, a my dostajemy za to odsetki. Lokaty może nie są sposobem na ogromne wzbogacenie się, jednakże na pewno są one bardzo korzystne, ponieważ zawsze przynoszą nam jakiś zysk. Oczywiście zysk jaki uzyskamy z naszej lokaty zależy przede wszystkim od jej oprocentowania.
Oprocentowanie lokat – czy jest ważne?
Oprocentowanie lokat jest jednym z ważniejszych czynników, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakładania lokat w placówce bankowej. Oprocentowanie to może być bardzo różne, czasem możemy trafić na lokatę, której oprocentowanie wynosi 4,6 procenta a czasem na lokatę które oprocentowanie wynosi aż 7 procent. Oczywiście nie trudno się domyślić, że nam powinno zależeć na jak najwyższym oprocentowanie. Im wyższy procent, tym więcej zarabiamy. Dlatego nie spieszmy się z wyborem lokaty dla siebie. Lepiej dajmy sobie trochę czasu i poszukajmy jak najkorzystniejszej oferty. Warto przejrzeć oferty banków, które skierowane są do nowych klientów. Bardzo często możemy natknąć się na ciekawe lokaty, które posiadają bardzo wysokie oprocentowanie. Banki w ten sposób chcą przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów, a my możemy oczywiście na takiej lokacie bardzo dużo zyskać.
Koszta założenia i prowadzenia lokaty
Każdy z nasz oczywiście jest nastawiony na zysk z lokaty. Jednakże musimy także zwrócić uwagę na to czy interesująca nas lokata jest darmowa, czy raczej z jej prowadzeniem wiążą się jakieś koszta. Obecnie dużo placówek bankowych oferuje lokaty, za których prowadzenie nie zapłacimy ani grosza, jednakże nie zawsze możemy trafić na lokaty bankowe, które są darmowe. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie konkretnej lokaty w banku dowiedzmy się jaki jest koszt jej założenia i prowadzenia. Jeśli okaże się, że lokata nie jest darmowa powinniśmy uczynić kolejny krok, a mianowicie wyliczyć ile wyniesie nas jej prowadzenie. Często bowiem może się okazać tak, że więcej pieniędzy zapłacimy za utrzymanie lokaty niż na niej zarobimy. Dlatego dobrze i dokładnie to wyliczmy, ponieważ zakładanie lokaty, na której nie zarobimy nie ma najmniejszego sensu. O koszta lokat najlepiej zapytać się osobiście w placówce bankowej.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Prócz tego zwracajmy także uwagę na rodzaj interesującej nas lokaty, na czas jej trwania, zorientujemy się też czy dana lokata jest objęta jakąś kwotą minimalną. Zwracajmy uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły. Podczas zakładania lokat należy zdobyć o nich jak najwięcej informacji. Jeśli będziemy znać warunki i szczegóły zakładania lokaty wtedy naprawdę będziemy mogli na niej zarobić, a przecież o to tak naprawdę nam chodzi. Dlatego zadawajmy pytania podczas rozmowy w banku, a także sami szukajmy informacji (na przykład w Internecie) na temat lokat bankowych.
Jeśli szukasz lokaty bankowej, sprawdź aktualny Ranking lokat – luty 2013, dzięki któremu porównasz oferty. Nasz ranking lokat pomoże Ci w wyborze depozytu terminowego!
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.