Czy wiedza zdobyta na szkoleniach komputerowych z Excela znajduje zastosowanie poza biurem? Czy do domowych obliczeń również przydają się funkcje takie jak NPV, SEKUNDA, COS?
Spójrzmy na rachunki, które co jakiś czas trzeba wykonać dbając o domowy budżet. Niektóre szacunki wykonujemy regularnie, inne tylko raz. Nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu zmuszeni jesteśmy do wzięcia kartki, ołówka, kalkulatora… w sumie wystarczy komputer i włączony arkusz kalkulacyjny. Ale do rzeczy.
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a w raz z nim pora na zakup biletów semestralnych. We Wrocławiu mamy m.in. bilety 5-miesięczne – ważne od 1. września do 31. stycznia oraz od 1. lutego do 30. czerwca. Tylko czy zakup tych biletów opłaca się osobom, które korzystają z komunikacji miejskiej przez cały rok, a nie tylko przez 10 miesięcy? Policzmy.
Za bilet normalny 5‑miesięczny zapłacimy 370zł. Aby mieć bilet ważny przez cały rok musimy kupić dwa bilety semestralne oraz dodatkowe bilety na okres wakacji. A ile dni trwają wakacje? Od pierwszego lipca do 31 sierpnia włącznie mamy 62 dni i dlatego oprócz dwóch biletów semestralnych trzeba kupić jeden bilet 60‑dniowy (za 180 zł) oraz powiedzmy 4 bilety 30‑minutowe (po 3 zł każdy). Razem daje to 932zł. Dzieląc to przez 365 dni otrzymujemy wynik: 2,55zł na jeden dzień. Mniej niż jeden bilet dziennie.
Teraz rozpatrzmy bilety 90-dniowe, które możemy kupować jeden po drugim, bez potrzeby pilnowania odpowiednich dat. Bilet 90-dniowy imienny kosztuje 240zł. Oznacza to, że jeden dzień jazdy kosztuje nas średnio 2,67zł. Nieco więcej. 365dni razy 2,67 daje 974,55zł. Czyli kupując bilety semestralne oszczędzamy ponad 40 złotych. Z ciekawości sprawdźmy jeszcze, ile średnio kosztuje jeden dzień jazdy na bilecie semestralnym. Aby to policzyć podzielmy cenę biletu przez liczbę dni w danym semestrze. W semestrze zimowym mamy 153 dni, czyli średnio za dzień jazdy płacimy 2,42zł. Semestr letni liczy tylko 150 dni, dlatego jeden dzień jazdy kosztuje 2,46zł.
No dobrze, ale gdzie tutaj miejsce na obliczenia w Excelu? Właściwie, wszystkie te obliczenia możemy wykonać na kalkulatorze. Z jednym wyjątkiem: jak na kalkulatorze sprawnie obliczyć liczbę dni pomiędzy dwiema datami? A w Excelu wystarczy odpowiednie daty od siebie odjąć.
O autorze
IKSKOM Instytut Excela - szkolenia Excel, Word, PowerPointUWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.