Nawet kilka razy w tygodniu możemy usłyszeć w prognozie pogody: „Nad Europę nadchodzą układy niżowe, ciśnienie spada, a warunki biometeorologiczne będą niekorzystne”. Czy ta pogoda rzeczywiście wywiera tak duży wpływ na nasze samopoczucie?
Niekorzystny biomet wiąże się ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego, zwiększoną wilgotnością powietrza oraz zachmurzeniem. Powoduje on spadek formy, problemy ze snem i obniżony apetyt. Deszczowe dni bez słońca, letnie burze, silne wiatry, a nawet spadające jesienią liście mogą wtedy wywołać tzw. depresję pogodową, która nasila się zwłaszcza jesienią i późną wiosna. Oprócz bóli głowy i popularnego łamania w kręgosłupie meteoropatom brakuje chęci do pracy, a całymi dniami są rozdrażnieni i zmęczeni. Taki sezonowy spadek dobrego samopoczucia wynika z niedoboru promieni słonecznych, które korzystnie wpływają na wewnętrzne układy ludzkiego organizmu.
Biomet niekorzystny najsilniej odczuwają sercowcy oraz osoby mające problem z nadciśnieniem, czy bólami stawowymi. Zależność zdrowie a pogoda jest dla nich szczególnie widoczna, gdy nadchodzi front atmosferyczny niosący zmianę pogody. Jednak ta nadwrażliwość na niskie ciśnienie, spadek temperatury, czy silny wiatr wcale nie musi być wywołana przez biomet. Bowiem to niewłaściwy tryb życia, dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze, a także niewystarczająca długość snu to podstawowe przyczyny meteoropatii. Dlatego zamiast narzekać na klimat, którego przecież nie możemy zmienić, lepiej zadbać o poprawę kondycji fizycznej, wprowadzić do swojej diety lekkostrawne posiłki, a organizm hartować codziennymi spacerami, niezależnie od pogody. Na niekorzystny biomet może pomóc już filiżanka dobrej kawy, kieliszek koniaku, czy gorąca kąpiel pod warunkiem, że potrafimy się na chwilę rozluźnić i zapomnieć o codziennych problemach.
Dolegliwość jaką jest meteoropatia nie zależy wyłącznie od nagłych zmian pogody, często jej przyczyn trzeba szukać w prowadzonym trybie życia oraz swoim psychicznym nastawieniu do życia.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.