W fizyce definiuje się tak zwaną temperaturę zera absolutnego. Wynosi ona zero stopni w skali Kelwina. W takich warunkach materia zachowuje się dość specyficznie. Cząsteczki we wszystkich substancjach ulegają zatrzymaniu.
Oczywiście w kriogenice nie prowadzi się eksperymentów w tak ekstremalnych warunkach. Standardem jest temperatura około stu dwudziestu stopni Kelwina. Niektóre instalacje kriogeniczne osiągają nieco niższe temperatury, na przykład urządzenia stosowane w szpitalach. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej placówki. Dlatego bardzo trudno opisać uniwersalną budowę instalacji. Większość z nich składa się z systemu przewodów, armatury oraz medium wypełniającego specjalny zbiornik. Medium pełni rolę czynnika chłodzącego.
Jest nim zazwyczaj ciekły azot, dwutlenek węgla lub argon. Substancja przepływa przez przewody, obniżając temperaturę otoczenia. Instalacje kriogeniczne są wyposażone w różnego typu izolację. Najczęściej stosowanym materiałem jest kauczuk. W nowszych modelach pojawia się izolacja próżniowa. Armaturę produkuje się w specjalnym procesie technologicznym. Wszystkie połączenia są trwałe i odporne na niskie temperatury. Ryzyko pęknięcia jest równe zeru. Materiał, z którego powstaje armatura, musi charakteryzować się odpowiednią udarnością.
Przewody, którymi płynie mieszanina gazów, są elastyczne i odporne na zimno. Nie pękają i nie zamarzają, nawet w temperaturze bliskiej zeru bezwzględnemu. Powyższy opis nie oddaje całej złożoności, jaką prezentują instalacje kriogeniczne. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań. Ich celem jest maksymalna funkcjonalność proponowanych instalacji. Koncerny nie zapominają również o wygodzie potencjalnych klientów. Pracownik szpitala czy laboratorium oczekuje sprawnej, łatwej w obsłudze maszyny. Wszelkiego rodzaju usterki są niedopuszczalne. Najnowsze instalacje obsługuje się za pomocą komputera. Dzięki temu łatwiej kontrolować wszystkie parametry. Późniejsza analiza wyników nie stanowi większego problemu.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.