Jeśli uważasz, że budowa domu to łatwa i przyjemna czynność – jesteś w bardzo dużym błędzie. Owszem samo posiadanie domu jest niepodważalnie czymś bardzo ekscytującym jednak zanim gotowy dom powstanie przed naszymi oczami trzeba włożyć w to trochę wysiłku, nerwów i pieniędzy.
Budowa to chyba największa inwestycja naszego życia. Trudno jest przecież wyobrazić sobie większy wydatek. Jasne jest, że część kosztów da się zniwelować dobrą organizacją i zaangażowaniem. Nie nastawiajmy się jednak na zbyt duże zyski.
Pierwsza zasada dobrego domu i budowania to rzetelna organizacja całego przedsięwzięcia. Każdy etap budowy to inne obowiązki inny harmonogram i inne konsekwencje.
Nadrzędny w budowie domu jest zawsze grunt. Pierwszym działaniem jakie powinniśmy wykonać po odnalezieniu kawałka ziemi jest wezwanie grupy geodetów do zbadania poziomu wód gruntowych oraz kategorii gruntu. Może się bowiem okazać że mamy do czynienia z bardzo dobra ziemia lub taka, która zupełnie nie nadaje się pod zabudowę.
Oczywiście osoba sprzedająca nie zawsze poinformuje nas o tym jaki rodzaj gruntu kupujemy. Nie liczmy zatem na dobre serce ale na rzetelne, potwierdzone przez geodetów badania.
Okazuje się, że nasz grunt jest wysokiej klasy, decydujemy się na jego kupno i co dalej?
Tutaj rozpoczyna się cały mozolny i męczący etap zbierania wszystkich pozwoleń. Podstawowy dotyczy możliwości postawienia na działce domu. Dodatkowo należy się wystarać o projekt domu, wykonanie wszystkich przyłączy, zgłosić do Urzędu budowę domu.
Drugi etap to wszystkie te czynności, które wykonujemy na działce przed postawieniem domu. Będzie to: ogrodzenie działki, wskazanie miejsca i rozmiarów budowy na gruncie, wylanie fundamentów i rozprowadzenie kanalizacji.
Po drugim etapie możemy już mówić o rozpoczęciu prac nad stanem surowym budynku. Zakres prac ogranicza się przede wszystkim do postawienia konstrukcji budynku a zatem: murowania ścian, stworzenie stropów, pokrycie dachu.
Po zakończeniu prac nad stanem surowym domu rozpoczyna się nieco przyjemniejszy etap, wykończenie wewnętrzne. Przyjemniejszy, bo nasz dom wreszcie zaczyna przypominać ten z projektu architekta. Wbrew pozorom zbliżanie się do końca budowy nie oznacza jednak mniejszych kosztów, a wręcz przeciwnie.
Jakie prace nas czekają: instalacje wewnętrzne, wykonanie tynków, montaż okien, drzwi i bram. Wreszcie wykańczamy elewację montujemy wszystkie urządzenia grzewcze oraz rozpoczynamy prace wykończeniowe wewnątrz domu.
Wreszcie nie pozostaje nam już nic innego jak zawiadomienie Urzędów o zakończeniu budowy, zameldowanie wszystkich domowników oraz zamieszkanie w nowym, cudownym, wymarzonym domku.
Inne informacje dotyczące budowy domu i zakupu działki znajdziecie tutaj.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.