Trasy narciarskie, szlaki piesze, aquapark i doskonale przygotowane, otwarte na turystów miejsca noclegowe sprawiają, że Bukowina doskonale wpisuje się w kanon nowoczesnej miejscowości wypoczynkowej, ale… ( i to chyba jest najważniejsze) wieś nie zatraciła swojego specyficznego, prowincjonalnego uroku. Czym się to przejawia? W tradycji, w kulturze góralskiej, w podaniach i legendach, w góralskich opowiadaniach o czarach i magii. Trudniej byłoby o bardziej atrakcyjną mieszankę, nic więc dziwnego, że i turyści bardzo chętnie Bukowinę odwiedzają, i mieszkańcy dbają o wieś i turystów, a mimo to nie ulegają trendom całkowitej komercjalizacji.
Sięgnijmy jednak do korzeni Bukowiny….
Bukowina Tatrzańska istniała na pewno już w wieku XVII, początkowo wieś miała charakter rolniczy, a jej mieszkańcy zajmowali się uprawami i pasterstwem. Stan ten utrzymywał się do początków wieku XX, kiedy to odkryto walory turystyczne Bukowiny, która szybko zaczęła przeobrażać się w jeden z najważniejszych ośrodków turystyki górskiej w Polsce.
I nic w tym dziwnego, bo Bukowina Tatrzańska leży w turystycznej krainie spełnionych marzeń.
Wieś usytuowana jest na Pogórzu Spisko – Gubałowskim, na poziomie 900 – 1000 metrów nad poziomem morza. Tuż obok wsi przepływa jeden z najpiękniejszych górskich potoków – rzeka Białka. Niedaleko znajdują się wysokie Tatry (część polska i słowacka) i znana z przejścia granicznego Łysa Polana, często określana mianem Bramy Tatr.
Atrakcje turystyczne Bukowiny
Bukowina Tatrzańska to nie tylko jedna z najlepiej zagospodarowanych miejscowości wypoczynkowych dla ludzi aktywnych, ale też bogata tradycja i całkiem sporo zabytków. Najważniejszym z nich jest jedna z największych w całej Polsce budowli drewnianych, to budynek Domu Ludowego z czasów Dwudziestolecia Międzywojennego, do dzisiaj jedna z najprężniej działających w całym regionie placówka kulturalna o ogromnym znaczeniu dla kultury i sztuki całego Podhala. Oprócz Domu Ludowego w Bukowinie wciąż jeszcze pozostało sporo dobrze zachowanych posesji w stylu zakopiańskim, również datowanych na lata 20 i 30 dwudziestego wieku, a więc czasy, w których Podhale dopiero odkrywano dla turystyki, rekreacji, ale i dla kultury narodowej. Do tradycji nawiązują doroczne Sabałowe Bajania, konkurs gawędziarzy organizowany właśnie przez Dom Ludowy.
Aktywny wypoczynek w Bukowinie
Bukowina Tatrzańska jest niewątpliwie rajem dla narciarzy. Działa tam siedem kolejek i aż 30 wyciągów narciarskich, a to i tak okazuje się często zbyt mało w ścisłym sezonie narciarskim. Osoby, które preferują innego rodzaju wypoczynek, znajdą w Bukowinie przepiękną przyrodę, doskonałe szlaki do wędrówek pieszych, trasy rowerowe i oczywiście rzekę Białkę, idealną do uprawiania kajakarstwa górskiego o różnych poziomach trudności.
Po wszystkich tych wyprawach można zrelaksować się w Termie Bukowina Tatrzańska, jednym z najnowocześniejszych w Europie aquaparków, który na dodatek bazuje na wodach termalnych odkrytych pod Podhalem.
Turystyczna Bukowina w pigułce
Do Bukowiny Tatrzańskiej bez problemu dotrzecie zakopianką lub pociągiem. Kwaterę możecie wyszukać i zarezerwować za pośrednictwem internetu, ale jeśli planujecie wypoczynek w sezonie, zwłaszcza w sezonie zimowym, nocleg zarezerwujcie z dużym wyprzedzeniem. Koniecznie spróbujcie pojeździć na nartach, odwiedźcie Termę Bukowina Tatrzańska, zobaczcie Dom Ludowy najlepiej w sierpniu w czasie Sabałowych Bajań, a bogactwo górskich szlaków najlepiej odkryjecie sami, bo w którymkolwiek kierunku byście się nie wybrali, tam zawsze mniejsze lub większe góry pojawią się na horyzoncie.
Zdjęcie przedstawia: Widok z Pienin na Tatry i Pogórze Spisko-Gubałowskie
Źródło: Wikipiedia, autor: Jerzy Opioła
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.