Obecnie na studia chce iść właściwie każdy. Dlaczego? Studia otwierają drogę do kariery, dają nowe możliwości, poszerzają horyzonty, a poza tym pozwalają „wyrwać się” z domu i spróbować życia na własną rękę. Bycie studentem jednak przede wszystkim jest opłacalne.
Stwierdzenie, że bycie studentem się opłaca wydaje się być stwierdzeniem ironicznym. Przecież każdy wie, że studenci nie należą do najzamożniejszej grupy społecznej. A jednak okazuje się, że studenci, choć biedni, całkiem nieźle mogą sobie na studiach finansowo radzić. Po pierwsze mają pieniądze od rodziców, po drugie mogą się starać o stypendium socjalne, a przy nieco większych staraniach także o stypendium naukowe. Mogą też znaleźć typowo studencką pracę, która umożliwi im jednoczesne studiowanie i utrzymywanie się na studiach. Tym jednak, co zapewnia studentom utrzymywanie się na studiach przy minimalnych nakładach finansowych są ogólnodostępne zniżki.
Podstawowym wyposażeniem każdego studenta jest jego legitymacja. Co prawda na uczelni liczy się przede wszystkim indeks, ale poza uczelnią tylko legitymacja może potwierdzić, że dana osoba ma status studenta. Dlaczego legitymacja studencka jest taka ważna? To ona bowiem upoważnia studenta do korzystania ze zniżek, a te zniżki czekają na niego właściwie na każdym kroku.
Najczęściej mówi się o zniżkach w środkach transportu. Studenci za przejazd autobusem komunikacji miejskiej płacą 50% ceny biletu normalnego, otrzymują również zniżki na przejazdy komunikacją prywatną. Szczególnie jednak cenią sobie zniżki, jakie gwarantuje im PKP. O ile jeszcze niedawno studentom przysługiwała zniżka 37%, tak od 1 stycznia 2011 roku studenci jeżdżą o 51% taniej niż osoby pozbawione jakichkolwiek zniżek. Jedynie linie lotnicze nie gwarantują studentom ustawowej zniżki na bilety, choć czasem mogą oni liczyć na specjalne przeloty studenckie.
Zniżki w środkach transportu to nie jedyne przywileje, na jakie mogą liczyć studenci. Mniej zapłacą oni za wejście do kina, teatru, opery, czy filharmonii. Otrzymają zniżkę przy wejściu do klubu, gdzie dodatkowo zapłacą mniej za piwo, czy drinka. Mogą też od czasu do czasu zjeść posiłek w restauracji. W wielu restauracjach studentów obowiązują bowiem promocje na wybrane dania. Studenta, choć teoretycznie nie ma pieniędzy niejednokrotnie stać również na lepsze wakacje niż przeciętną rodzinę, a to wszystko za sprawą zniżek studenckich w biurach podróży, czy promocyjnych cen noclegów.
Studia to też doskonały czas na to, aby zadbać o podnoszenie swoich kwalifikacji lub realizację swoich marzeń. Studenci mają bowiem zniżki na różnego rodzaju kursy, w tym np. kursy językowe, czy kursy prawa jazdy. Taniej zapłacą za wejście do klubu fitness, kurs snowboardingu, czy skok spadochronowy.
Chcąc otrzymać zniżkę wystarczy tylko okazać ważną legitymację. Czasem wystarczy tylko po nią sięgnąć, ale zdarza się, że jej ważność weryfikowana jest bardzo dokładnie. Kiedyś o ważności legitymacji świadczyła pieczątka. Brak pieczątki mógł skończyć się karą np. za korzystanie z ulgowego przejazdu bez podstawy do zniżki, albo odmówieniem sprzedaży jakiegoś produktu po promocyjnej cenie. W dobie legitymacji elektronicznych nie ma już czegoś takiego jak „podbijanie” legitymacji. Obecnie jej ważność potwierdza się poprzez wprowadzenie stosownych zmian w układzie elektronicznym oraz za pomocą naklejanych na nią hologramów z datą ważności.
Ze względu na przywileje, jakie płyną z posiadania statusu studenta każdy stara się utrzymać na studiach tak długo jak tylko może. Zniżki przysługują do 26. roku życia, a więc jeszcze kilka lat od zakończenia pięcioletnich studiów. Warto więc w międzyczasie zacząć drugi kierunek, albo wybrać się na studia doktoranckie. Wtedy zniżka studencka obowiązuje do 35. roku życia.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Studia dają możliwości rozwoju, choć każdy musi to chcieć. Wiele razy zdarzało mi się widzieć „studentów”, którzy chcieli tylko pić i chodzić na imprezy. Nie w głowie był im rozwój intelektualny. Poza tym studiowanie faktycznie się opłaca: uczy samodzielności, daje zniżki, rozwija. Jak je kończymy, to dopiero jest nam szkoda.