Tak samo jak każdego innego cellulitu – regulując gospodarkę hormonalną i wzmacniając tkanki z pomocą diety, aktywności fizycznej i kosmetyków. Do tego obowiązkowego zestawu można dołączyć: tabletki na cellulit, plastry o działaniu antycellulitowym i zabiegi w postaci masaży manualnych, przeprowadzanych z użyciem baniek chińskich lub specjalistycznych urządzeń laserowych.
Cellulit lipidowy, w przeciwieństwie do cellulitu wodnego, jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Pojawia się wskutek poważnego upośledzenia tkanek położonych głęboko pod powierzchnią skóry oraz zaburzeń w mikrokrążeniu, obiegu limfy oraz zaburzeń w gospodarce wodnej. Każdy z tych elementów odgrywa ogromną rolę w powstawaniu i redukowaniu cellulitu. Zarówno proces jego kształtowania się jak i zabiegi mające na celu jego eliminację angażują wiele procesów i wiele aktywności. O ile jednak cellulit powstaje łatwo – najczęściej na skutek naszych predyspozycji genetycznych i zaniedbań, o tyle uporanie się z nim wymaga ogromnego zaangażowania, systematyczności, samoświadomości i sporego wysiłku.
Cellulit lipidowy a cellulit wodny
Cellulit wodny powstaje wskutek zatrzymania wody w tkankach podskórnych. Nasila się w momentach, w których estrogeny (żeńskie hormony płciowe) wykazują podwyższoną aktywność. Dzieje się tak między innymi przed pojawieniem się miesiączki. Cellulitowi wodnemu często towarzyszy opuchlizna w obrębie kostek i łydek. Jest przypadłością osób szczupłych, nawet takich, które nigdy w życiu nie były zagrożone nadwagą lub otyłością i nigdy nie przejawiały skłonności do tycia.
Cellulit lipidowy jest natomiast ściśle związany z nadwagą, a raczej nadmiarem tłuszczowej tkanki podskórnej. Komórki tłuszczowe pod wpływem osłabienia tkanek podskórnych rozkładają się nierównomiernie, pęcznieją pod wpływem zbierających się w nich toksyn i nadmiaru wody, co przejawia się cellulitem tj. charakterystycznymi zgrubieniami i wgłębieniami na kobiecej skórze.
Przyczyny cellulitu
Niezależnie od tego czy mowa o cellulicie wodnym czy lipidowym główną przyczyną jest osłabienie tkanek powstające wskutek zaburzeń hormonalnych, złych nawyków żywieniowych, braku aktywności fizycznej. Cellulit lipidowy i wodny bywają warunkowane genetycznie, przy czym wpływ tych genetycznych uwarunkowań można zmniejszyć dbając o dietę i o zdrowy styl życia.
Jak się go pozbyć?
Jedynym sposobem jest wzmocnienie tkanek i usprawnienie mechanizmów zarządzających pracą naszego organizmu. Wzmacnianie polega na zmianie nawyków dietetycznych, w razie potrzeby również na zastosowaniu odpowiednich suplementów, oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Na cellulit, tj. jego redukcję, doskonale wpływają również masaże, które natychmiastowo poprawiają przepływ krwi i limfy oraz cyrkulację wody w organizmie.
Nie bez wpływu na cellulit pozostają też używane kosmetyki – kremy, maści i balsamy o działaniu antycellulitowym wzmacniają tkanki i usprawniają mikrokrążenie. Dodatkowo aplikując je również wykonujemy masaż, co samo w sobie przyczynia się do zredukowania rozmiarów pomarańczowej skórki.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.