owoce
Osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów z całą pewnością nie mogą narzekać na brak diet, które pozwolą im osiągnąć zamierzony cel w maksymalnie krótkim czasie. Nie mogą mieć jednak również pewności, że wszystkie propozycje przedstawiane przez prasę kobiecą i członków forów internetowych są tak samo skuteczne. Diety relatywnie bezpieczne i pozbawione negatywnego wpływu na nasze zdrowie trwają zazwyczaj dość długo i nie gwarantują błyskawicznych rezultatów, tymczasem diety pozwalające na uzyskanie zadawalających efektów w większości przypadków mają liczne grono przeciwników uważających, że stanowią one duże niebezpieczeństwo dla osób odchudzających się. W tej drugiej grupie jedno z wiodących miejsc zajmuje dieta kopenhaska, choć bowiem znana jest ona z tego, że pozwala na znaczący spadek wagi, znawcy tematu nie ukrywają, że nie jest ona wcale przeznaczona dla każdego z nas.

Charakterystyka diety kopenhaskiej

Wielu zwolenników diety kopenhaskiej zwraca uwagę na to, że została ona opracowana w jednej z duńskich klinik rządowych, a tym samym zgodę na jej stosowanie musiały wydać autorytety w zakresie żywienia. Teoria ta powtarzana jest dość często, niestety już na samym wstępie warto zwrócić uwagę na to, że jej prawdziwość jest dość wątpliwa. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, komu zawdzięczamy dietę kopenhaską i kto opracował ten oryginalny program żywieniowy, z całą pewnością jednak żaden duński szpital (czy to prywatny, czy też rządowy) nie bierze za nią odpowiedzialności. Osoby, które interesują się założeniami, na jakich opiera się wspomniana dieta zazwyczaj dowiadują się, że musi ona trwać trzynaście dni, a do tego nie może być powtarzana przez nas częściej, niż co dwa lata. Już to uświadamia nam, że mamy do czynienia z dość restrykcyjnym sposobem gubienia kilogramów, dalsza analiza charakteru diety utwierdza nas zaś w tym przekonaniu. Osoby, które przystępują do diety kopenhaskiej zakładają przede wszystkim zrzucenia dość znaczącej liczby kilogramów, jej zwolennicy podkreślają jednak często, że wcale nie taki jest najważniejszy cel wspomnianej diety. Mówiąc o nim mamy na myśli przede wszystkim eliminację złych nawyków żywieniowych i poprawę metabolizmu i to właśnie na realizację tych zadań mamy trzynaście dni. Aby je osiągnąć konieczne jest wyeliminowanie z naszych posiłków tłuszczy, węglowodanów oraz soli, a także maksymalne ograniczenie liczby kalorii spożywanych w ciągu dnia. Najbardziej popularne menu przygotowane z myślą o zwolennikach omawianej tu diety zakłada spożywanie siedmiuset kalorii w ciągu dnia, często możemy jednak przeczytać o jadłospisie zakładającym o połowę mniejszą ich dawkę. Tym, co charakteryzuje dietę kopenhaską jest również jej restrykcyjność. Posiłki muszą być spożywane o ściśle określonych porach (lunch nie może zostać zjedzony później niż o czternastej, a kolacja później niż o osiemnastej), a dodatkowo osoby odchudzające się przez trzynaście dni obowiązuje bezwzględny zakaz podjadania między posiłkami. Podobne zastrzeżenie charakteryzuje także szereg innych diet, tu jednak jego przestrzeganie nie jest kwestią naszej dobrej lub złej woli. Nawet jeden posiłek więcej może zniszczyć efekty diety i doprowadzić nas do wyjątkowo niekorzystnego efektu jo-jo, jeszcze przed inauguracją diety warto zatem uświadomić sobie, że jest ona rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla osób obdarzonych bardzo silną wolą.

Czego oczekiwać?

Entuzjaści diety kopenhaskiej zwracają uwagę na to, że osoby, które wcielają w życie jej założenia mogą liczyć na naprawdę znaczący spadek wagi. Niektóre osoby przekonują nas, że w ciągu czternastu dni straciły nawet dwadzieścia kilogramów, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że o tak dużej skuteczności diety mogą mówić przede wszystkim osoby zmagające się z problemem bardzo dużej nadwagi. Zazwyczaj ubytek wagi waha się od czterech do ośmiu kilogramów, po zakończeniu diety należy przy tym uważać, aby nie zaprzepaścić jej zadawalających rezultatów. Osoby, które kończą trzynastodniowy program diety muszą przy tym pamiętać, że ma ona nie tylko zalety, ale również wady. Dieta kopenhaska doprowadza do znaczących zmian w tempie przemiany materii, a do tego w wyjątkowy sposób osłabia organizm, po jej zakończeniu warto zatroszczyć się więc o to, aby stopniowo odzyskiwał on swoją dawną formę. Gwałtowny powrót do dawnych nawyków żywieniowych jest w stanie zniweczyć pozytywne efekty diety w ciągu kilku dni, jest ona więc wskazane przede wszystkim dla tych osób, które planują na stałe zmienić sposób odżywiania się i zerwać ze złymi nawykami. Dieta kopenhaska z całą pewnością nie jest rozwiązaniem stworzonym dla każdego z nas, warto jednak zastanowić się tak nad jej zaletami, jak i nad wadami, aby potem podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą jej praktycznego zastosowania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.