Na początku, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – kim jest notariusz? Jest to prawnik notariatu mianowany przez ministra sprawiedliwości, którego podstawowym zadaniem jest sporządzanie różnego rodzaju aktów notarialnych oraz ich projektów. Miejscem pracy notariusza jest jego własna kancelaria notarialna lub może być zatrudniony przez innego notariusza. Zawód notariusza jest ówcześnie bardzo szanowany i ceniony, dlatego wiąże się ze spełnieniem kilku ważnych wymagań i kryteriów…
Jak zacząć swoją przygodę z prawem notarialnym? Pierwszym etapem tej wędrówki powinny być studia prawnicze, które są tutaj elementem obowiązkowym. Kandydat na notariusza może nim zostać tylko wtedy, gdy legitymuje się dyplomem ukończenia studiów prawniczych. Popyt na studia prawnicze jest bardzo duży, jednak wiadome jest, iż nie należą one do najłatwiejszych, dlatego wielu chętnych już na pierwszym etapie ulega „eliminacji”.
Kolejnym krokiem jest zdanie egzaminu na aplikację notarialną i odbycie takiej aplikacji. Aplikacja odbywa się przez okres 2,5 roku (30 miesięcy). Rozpoczyna się ona 1 stycznia każdego roku i odbywa się pod opieką notariusza odgórnie przydzielonego przez Radę Izby notarialnej.
Po ukończeniu aplikacji, zadaniem praktykanta jest uzyskanie pozytywnego wyniku z końcowego egzaminu notarialnego. Zdanie tego egzaminu wiąże się z rozpoczęciem tzw. asesury notarialnej. Prościej mówiąc – jest to po prostu staż, który powinien trwać min. 2 lata.
Ostatnim etapem do bycia prawowitym notariuszem, pod odbyciu wspomnianego wyżej stażu i osiągnięciu miana asesora, jest złożenie wniosku do Ministra Sprawiedliwości, który jest uprawniony do powołania asesora na notariusza.
Ścieżka osiągnięcia statusu notariusza jest bardzo długa i trudna, jednak dzięki takiej procedurze mamy pewność, że notariusz, do którego zwracamy się o pomoc, będzie osobą odpowiednio wykształconą i kompetentną do wykonywania swojego zawodu. Mimo wszystko, bardzo opłacalnym zawodem jest właśnie notariusz. Wrocław czy inne duże miasta stanowią ciekawą bazę rozpoczęcia własnej działalności lub podjęcia współpracy z już istniejącą kancelarią i zdobycia jakże cennego doświadczenia.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.