Anemia jest najczęściej spotykaną chorobą krwi. Anemia to nic innego jak niedokrwistość z grupy chorób hematologicznych. Tak się nazywa zmniejszenie stężenia hematokrytu (stosunku objętości krwinek czerwonych do objętości pełnej krwi), hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi) oraz zmniejszenie się ilości erytrocytów poniżej wartości prawidłowych.
Najczęstszym parametrem, lub można by rzec, odnośnikiem stwierdzającym, czy dana osoba ma anemię czy też nie, jest stężenie hemoglobiny. Jeśli kobieta ma we krwi poniżej 12 gram hemoglobiny na jeden decylitr krwi, to wówczas mamy do czynienia z anemią. U mężczyzn ten wskaźnik jest nieco wyższy i wynosi 13,5 grama hemoglobiny na decylitr krwi. Takie są przyjęte normy.
Anemia nie jest jednak prostą chorobą krwi, w której jedynie brak krwinek czerwonych powoduje, że mamy do czynienia z tą chorobą. Sama choroba ma bardzo wiele różnych form. Anemie, czyli niedokrwistość, można dzielić w zależności od tego, w którym etapie zaczyna brakować czerwonych krwinek.
Niedokrwistość może być rozpoznawana ze względu na problemy z produkcją krwinek czerwonych (niedokrwistości hemolityczne). Może się również zdarzyć sytuacja, w której krwinki zbyt szybko ulegają autodestrukcji, a szpik kostny, który jest producentem komórek krwi nie nadąża z produkcją nowych. Tam gdzie mamy do czynienia z niedokrwistością niedoborową, przyczyną są zazwyczaj braki witaminy B12 w organizmie, albo żelaza. Szybkie uzupełnienie powyższej witaminy i żelaza powoduje, że wszystko wraca z powrotem do normy. Jeszcze inną grupą anemii są te, które powstają w wyniku utraty krwi (niedokrwistości pokrwotoczne).
We współczesnym świecie, anemia powstaje głównie z powodu zbyt dużego stresu i pośpiechu. Powodują one, że człowiek nie odżywia się jak należy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.