Osoby chore na nadczynność tarczycy nie mają problemów z utrzymaniem szczupłej sylwetki, bo ta choroba tarczycy sprawia, że metabolizm zmuszony jest wręcz do galopu. Nie znaczy to oczywiście, że tym osobom można czegokolwiek zazdrościć, bo choroba i tak daje się mocno we znaki. Z drugiej strony jednak panie i panowie z niedoczynnością tego gruczołu często im zazdroszczą tempa metabolizmu. Temu też trudno się dziwić, bowiem niedoczynność tarczycy i choroby, które się w ten sposób objawiają (np. choroba Hashimoto) sprawiają, że człowiek staje się ospały i pomimo ogromnej ostrożności i leczenia zyskuje kolejne kilogramy. Problemem nie jest w tym przypadku obżarstwo (chociaż i ono może pojawić się jako swego rodzaju objaw uboczny), ale drastyczne spowolnienie metabolizmu i zmniejszenie tempa cyrkulacji wody. Wszystko to sprawia, że ciało staje się większe i niejako obrzmiałe. Czy można sobie z tym zjawiskiem poradzić?

Leczenie niedoczynności tarczycy

Wszyscy chorzy na niedoczynność na pewno to wiedzą, w każdym razie wiedzieć powinni, że wdrożenie leczenia nie zawsze eliminuje problemy towarzyszące niedoczynności. Eliminacja ich jest tym trudniejsza, że w przypadku tej choroby kluczową rolę odgrywa dobranie dawki leku, a efekty leczenia są odsunięte w czasie tak więc naprawdę trudno z dnia na dzień czy nawet z tygodnia na tydzień odczuć znaczącą poprawę. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na skorzystanie z jakichś alternatywnych terapii. Tak czy inaczej osoby te uważają więc na wagę, starają się odchudzać, walczą z bezsennością, wypadaniem włosów i suchością skóry na wiele różnych sposobów. Czy znajdzie się wśród nich sposób, który rzeczywiście może pomóc?

Niedoczynność tarczycy a dieta


Przede wszystkim należy zadbać o dietę. Lekarze coraz częściej zauważają, że akurat w przypadku niedoczynności bardzo dobrze sprawdza się dieta bezglutenowa choć całkowita eliminacja glutenu w zasadzie nie jest konieczna. Wystarczy ograniczać (w stopniu znacznym) węglowodany oraz unikać produktów o działaniu wolotwórczym – to produkty spożywcze obniżające przyswajalność jodu, a należą do nich m.in.: soja, orzeszki ziemne, kapusta. W diecie osób cierpiących na niedoczynność bardzo ważną rolę odgrywa też białko. To makroskładnik, który przyspiesza przemianę materii. Warto zadbać o zapewnienie sobie podaży białka na odpowiednio wysokim poziomie.

Suplementy

Osoby z niedoczynnością tarczycy muszą się leczyć, ale nic nie stoi na przeszkodzie by w trakcie leczenia (oprócz medykamentów) wykorzystać też suplementy, które jak wynika z opinii użytkowników i użytkowniczek, bywają niejednokrotnie bardzo pomocne. W przypadku niedoczynności ich stosowanie bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na funkcjonowanie tarczycy ale i wszystkie mechanizmy „poboczne”. Przykładowo sięgając po Thyromine można poprawić metabolizm, nastrój i zmniejszyć a nawet całkiem zlikwidować większość objawów towarzyszących niedoczynności, stosując Hoodię Gordonii można natomiast ograniczyć łaknienie które czasem bywa bardzo zgubne szczególnie u osób z niedoczynnością.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.