Prawie każdy środek wspomagający odchudzanie zawiera dziś chrom, reklamowany jako jeden z poskramiaczy nadmiernego apetytu. Czy chrom rzeczywiście jest supresantem łaknienia i ułatwia odchudzanie?
Jako suplement na odchudzanie chrom wciąż wzbudza sporo kontrowersji, bo części osób stosujących go wydaje się nieskuteczny. W przypadku tego akurat pierwiastka efektywność i skuteczność działania faktycznie zależą od indywidualnych reakcji i nawet przyjmowanie większych ilości chromu niż zalecane niczego nie zmieni, a może nawet zaszkodzić.
Organizm wykorzystuje chrom wtedy, gdy jest mu potrzebny, a jeśli ktoś nie ma napadów wilczego głodu, albo ciągłej chęci na słodycze trudno spodziewać się, by suplementy zadziałały redukując intensywność czy zmniejszając częstotliwość występowania tych uczuć.

Innymi słowy chrom działa wtedy, gdy ma coś do zdziałania, a sytuacja taka występuje na przykład w hipoglikemii.

Hipoglikemia

Zjawisko to zdarza się zaobserwować każdemu z nas, im rzadziej tym lepiej, polega ono na nagłym i znacznym spadku poziomu glukozy we krwi. Osoby chore na cukrzycę żyją z hipoglikemią na co dzień, a u osób zdrowych pojawia się ona w reakcji na brak dostępu do pożywienia z poziomu organizmu tzn. gdy jesteśmy na restrykcyjnej diecie, nie zjemy na czas posiłku, który dotychczas zjadaliśmy o ściśle określonej porze, albo gdy rozregulujemy organizm stosując nieodpowiednią dietę (uzależnienie od fast-foodów skutkuje napadami obżarstwa czy raczej wilczego apetytu). Gdy poziom glukozy spadnie poniżej granicy tolerancji pojawia się apetyt na cokolwiek, w tym na słodycze.

Jak działa chrom?

Chrom jest bardzo aktywnym biologicznie minerałem wchodzącym w skład czynnika o nazwie GTF (czynnik tolerancji glukozy) to ta substancja kontroluje poziom cukru we krwi łagodząc (bądź nie – jeśli jest jej zbyt mało) objawy hipoglikemii.
Oprócz tego naukowcy starają się w tej chwili jednoznacznie potwierdzić tezy o tym, że chrom jest:

  • minerałem wpływającym na rozwój organizmu,
  • pierwiastkiem aktywującym produkcję insuliny i biorącym aktywny udział w metabolizmie węglowodanów,
  • stymulatorem syntezy glikogenu (to w zasadzie już potwierdzono),
  • stymulatorem syntezy kwasów tłuszczowych i transporterem tj. pierwiastkiem ułatwiającym przenoszenie aminokwasów do komórek ludzkiego organizmu,
  • pierwiastkiem wpływającym pozytywnie na gospodarkę lipidami i cholesterolem.

Większość tych zjawisk potwierdzają badania prowadzone przez Health and Medical Research Foundation z San Antonio. Na podstawie tych badań stwierdzono, że suplementacja chromem wskazana jest w leczeniu otyłości, w niektórych postaciach cukrzycy i u sportowców (glikogen!).

Dlaczego suplementacja?

Chrom jest niestety takim pierwiastkiem, któremu należy stworzyć specjalne warunki, by został pozyskany przez organizm z pokarmów. Wysoko tłuszczowa, wysoko przetworzona dieta i wszechobecne w pokarmach związki chemiczne (np. związki fosforowe) obniżają zdolność organizmu do pozyskiwania i przyswajania chromu. Dlatego właśnie warto sięgnąć po suplementację. Jakkolwiek zapotrzebowania organizmu na chrom nie wyznaczono, zaleca się spożywanie nie więcej niż 200mg tego pierwiastka. Suplementów z chromem nie powinny stosować kobiety w ciąży i osoby karmiące, a chorzy na cukrzycę mogą poń sięgnąć jedynie po konsultacji z lekarzem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.